سید احمد آل علی
مؤلف کتابهای زیست
۲۴ خرداد ۱۳۹۱
دنیای پیچیده امروز «عشق هيچ‌گاه مطالبه نمي‌كند، همواره نثار مي‌كند...» دیروز، امروز، فردا تغيير روش تربيت! فانوس دريايی در محضر استاد فانفار زبون داااااااااااااغ !!!!!!!!!!! اندر حكايت به دنيا آمدن شيمي۳ كي خوش‌بخت‌تره؟ بچه‌ها متشكريم تسلیت آقا رحیم کاپشن با مهر پا به مهر بگذاريم امید ... به بهانه‌ی نمایشگاه کِرم فرهنگی مرام و معرفت عملی آيين يلدا را دوست دارم؛ چون دهن‌كجي به سياهي شبه. غزال سیاه دایره‌ای به مساحت زندگی بزرگداشت حافظ نگاهی دیگر اول مهر به نام آنکه، خنده می‌آورد به چشم‌ها، گاهی... سلام زلزله دروغ بزرگ کنکورتون به سر رسید، جشنِش به آخر نرسید!!! سلام بر استان زنجان سلام بر استان سمنان سلام بر استان سیستان و بلوچستان سلام بر استان فارس سلام بر استان قزوین سلام بر استان قم سلام بر استان کردستان سلام بر استان کرمان سلام بر استان کرمانشاه سلام بر استان کهگیلویه و بویراحمد سلام بر استان گلستان سلام بر استان گیلان سلام بر استان لرستان سلام بر استان مازندران سلام بر استان مرکزی سلام بر استان هرمزگان سلام بر استان همدان سلام بر استان یزد دقیقه ۹۰ شتر حیوان صبوری است! به‌نام آرامش‌دهنده‌ي دل‌هاي لرزان این همه هیاهو! یک مقایسه توهم چشم! یک تاریخچه‌ی مختصر قهوه تلخ یک روز بارانی دمتون گرم آدم‌ها حرکت دوچرخه شاخ کرگدن یک ارتباط دوطرفه در فانوس دریایی «عشق هيچ‌گاه مطالبه نمي‌كند، همواره نثار مي‌كند...»

سلام بر استان سیستان و بلوچستان

سلام بر استان کهن سیستان و بلوچستان! دیاری که به تعبیر اکثر باستان شناسان، خاستگاه یکی از نخستین شهرهای پیش رفته ی جهان است؛ شهر سوخته با قدمتی بیش از ۶۰۰۰ سال! شهری کهن که نخستین پویا نمایی (انیمیشن) جهان در آن ابداع شد! سلام بر، زادگاه رستم دستان! و سلام بر نوادگان رستم! در خاطرات تیمور جهانگشای مغول نقل است که هنگامی که به زابلستان رسیده، در مورد مردمان این دیار گفته: « در زابلستان من نواده های عده ای از پهلوانان را که در اشعار فردوسی از آن ها نام برده شده است؛ دیدم و با آن ها صحبت کردم. وقتی من قامت بلند مردان روستایی را می دیدم و می شنیدم که به زبان فارسی صحبت می کنند؛ یقین حاصل می نمودم که آنجا «زادگاه رستم»، است فردوسی در اشعار خود از یک رستم نام برده و من در زابلستان «هزارها رستم» دیدم»! سلام بر تک تک مردمان سخت کوش و مهربان سیستان و بلوچستان! زابل و زاهدان و خاش و سراوان و ایران شهر و نیک شهر و چابهار! هیچ گاه خاطره ی خوش مهمان نوازی و خون گرمی شما در آن سال از سال های دور، که در زاهدان تدریس می کردم و مجالی بود تا از زابل گرفته تا چابهار را سیاحت کنم، فراموش نمی کنم! شاد باشید و پاینده و به قول سهراب سپهری، «چشمه هاتان جوشان، گاوهاتان شیر افشان باد!» امروز که برای سیستان و بلوچستانِ عزیز و خاطره انگیز می نویسم، با دلی تنگ و افسوسی از عمق جان می نویسم، چرا که بعد از آن سالِ تحصیلی (۸۴ – ۱۳۸۳)، دیگر فرصتی نشد تا به آن جا بگردم و تجدید خاطراتی کنم و چشم بر هم زدیم و هشت سال گذشت! و صحبت امروزم، تنها اشاره ی یک مطلب است که آن روزها هم هر وقت فرصتی می شد به دوستانِ عزیز می گفتم وآن هم داستانِ «خودباوری» و «کمک به رونق گردشگری» است و بس!

در این سال های نسبتاً طولانیِ تدریس، از آغاز تا به امروز، که ۱۸ سالِ تحصیلی را در کنار شما عزیزان تجربه کرده ام، همواره یکی از بزرگ ترین افتخارات من این بوده که در ۱۱ شهرِ ایران عزیز تجربه ی تدریس و زندگی با شما را دارم! تقریباً در چهار گوشه ی ایران! از گرگان تا تبریز در شمال و از بوشهر تا زاهدان در جنوب! و بسیاری شهرها در این میان! و بدین سان است که با افتخار و با صدای بلند می گویم که «من عاشق جای جای این سرزمین و عاشق تک تک مردمانِ نازنینِ آن هستم! از هر قوم و نژادی و با هر زبان و لهجه ای!»

در سالی که مدام به سیستان و بلوچستان سفر می کردم، هم من و هم دوستانِ عزیزِ دانش آموز متعجب بودیم!! من از این همه دیدنی و جاذبه های تاریخی و طبیعی و فرهنگی، و دوستانِ عزیز از این همه علاقه ی من! به دفعات، وقتی با هیجان از دیدن یکی از جاذبه های این استان با بچه ها حرف می زدم، مثلا از گِل فشان های اعجاب انگیز و خواص درمانی آن ها، یا از قدمت و اهمیت و ابهتِ شهر سوخته، یا از طبیعت گردی در منطقه ی حفاظت شده ی گاندو یا اطرافِ رودخانه ی زیبای سرباز و هیجان دیدنِ «گاندو» یا همان تمساحِ پوزه کوتاهِ نادرِ آن مناطق، یا از صفای چاه نیمه ها، یا از قلعه های زیبای فراوان به جا مانده از روزگارانِ دور، می دیدم که عده ای از دوستانِ عزیز متعجب می شدند، گویی این جاذبه ها را خیلی هم به دیدنی بودن قبول نداشتند! حتی می شنیدم که عده ای معتقد بودند در مقابل جاهایی مانند مشهد و شیراز و خطه ی شمال، این استان چیزی برای دیدن ندارد! و تعجب شان وقتی بیش تر می شد که می گفتم فلان موقع، عده ای از دوستانم قرار است که برای دیدن زیبایی های این استان، یک هفته قرار است به این جا بیایند. و من متعجب از این که چرا این دوستانِ عزیزِ زابلی یا زاهدانی من، باور ندارند که استانِ آن ها هم بسیار زیباست و به غایت دیدنی!

دوستانِ عزیز! قصه ی عادت، داستانِ تلخی است که زیبایی ها را از چشمان مان مخفی می کند. حکایتِ ماهی و آب و عمری، آب آب گفتن! باز هم به قولِ سهراب، چشم ها را باید شست! و اگر جورِ دیگر ببینی، هر نقطه ای از ایرانِ عزیزمان دوست داشتنی و دیدنی است! و اگر دغدغه ی آبادانی خاکِ خوبمان را داریم و اگر دوست داریم استان و شهرمان، آبادتر و پر رونق تر از همیشه باشد، یکی از راه های آن، توسعه ی گردشگری است. و این توسعه تنها به دستِ ساکنینِ هر شهر و روستا و آبادی باید انجام شود و لا غیر! و شرطِ اول آن این است که به داشته هایمان افتخار کنیم و قدرشان را بدانیم تا دیگران نیز قدرشان را بدانند! باور کنید که جای جایِ ایران عزیزمان دیدنی است و باید به داشتنش افتخار کنیم! بیایید ثروت های بومی و فرهنگی خودمان را بشناسیم و آن ها را حفظ کنیم! خوشبختانه در وب لاگ گردی های این چند روز، چند وب سایت و وب لاگ بسیار زیبا دیدم از عزیزانِ سیستانی و بلوچ! که چه زیبا به معرفی جاذبه های دیار خود پرداخته اند. نشانه ی بسیار خوبی بود از این که آن باورهای نا صحیح جای خود را به خودباوری داده اند، ولی از لحاظ تعداد و میزان فعالیت، هنوز هم باید برای معرفی جاذبه های گردشگری کم تر شناخته شده، بیش تر تلاش کنیم! معرفی انواع صنایع دستیِ کم تر شناخته شده، معرفی شیرینی ها و غذاهای محلی، معرفی رسم و رسوم و باورها و ضرب المثل ها و افسانه ها و دیگر میراث فرهنگی و ادبی و بسیاری کارهای دیگر، جهت رونق توریسم و در نهایت آبادانی بیش تر ایرانِ عزیزمان، ضروری است! دوستانِ عزیز! سعی کنید در کنار تحصیلِ علم، با تاریخ و فرهنگ و جغراقیای استانِ خود بیش تر آشنا شوید! نیاز به وجود راهنماهای محلیِ تحصیل کرده و آشنا به حداقل یک زبانِ خارجی، از نیازهای مهمِ صنعتِ گردشگری است! آستین ها را بالا بزنید! دیر نیست آن زمان که دورافتاده ترین روستاهای ایران هم به واسطه ی ورود گردشگرانِ ایرانی و خارجی، آباد و پر رونق شده باشند! فقط و فقط نیاز به همّت شما دارد و نه هیچ کس دیگر! و بدانید که همیشه خواستن توانستن است! یک یا علیِ جانانه و بلند شدن و ........

همین جا کلام را کوتاه می کنم، چرا که برای جوانِ ایرانی و ذهنِ هوشمندش، تنها اشاره ای کافیست! ضمنِ یاد آوری تمام خاطره های خوشی که از مهمان نوازی عزیزانِ استانِ سیستان و بلوچستان و دیدنی های متعدد این استان دارم، دیدار از این استانِ دیدنی را به همه ی ایرانیانِ عزیز، قویاً توصیه می کنم! بسیار سفر باید .......

شاد و سلامت و پیروز باشید! امید آن که این مرز پر گهر، همواره شاد و آباد باشد! بدرود!

جاذبه هاي ميراث فرهنگي و گردشگري استان سیستان و بلوچستان

برای آشنایی با جاذبه های گردشگری استان سیستان و بلوچستان به لینک های زیر مراجعه کنید:
http://hamshahrionline.ir/news-22859.aspx
http://www.sbportal.ir/sistan-tourismlist-fa.html

اطلاعات موسیقی انتخابی

نام آهنگ: لیلا لیلا - آهنگ: ماشاالله بامِری


لطفا نظرات خود را برای ما ارسال نمایید:

نام و نام خانوادگی:     ایمیل:

C

ثبت نام اگر قبلا عضو فار شده‌اید از اینجا وارد شوید.
C

ورود اگر قبلا عضو فار نشده‌اید از اینجا عضو شوید
اگر کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید اینجا را
کلیک کنید.
C

ارسال اگر قبلا عضو فار نشده‌اید از اینجا عضو شوید

در حال ارسال اطلاعات
تایید