سید احمد آل علی
مؤلف کتابهای زیست
۲۲ خرداد ۱۳۹۱
دنیای پیچیده امروز «عشق هيچ‌گاه مطالبه نمي‌كند، همواره نثار مي‌كند...» دیروز، امروز، فردا تغيير روش تربيت! فانوس دريايی در محضر استاد فانفار زبون داااااااااااااغ !!!!!!!!!!! اندر حكايت به دنيا آمدن شيمي۳ كي خوش‌بخت‌تره؟ بچه‌ها متشكريم تسلیت آقا رحیم کاپشن با مهر پا به مهر بگذاريم امید ... به بهانه‌ی نمایشگاه کِرم فرهنگی مرام و معرفت عملی آيين يلدا را دوست دارم؛ چون دهن‌كجي به سياهي شبه. غزال سیاه دایره‌ای به مساحت زندگی بزرگداشت حافظ نگاهی دیگر اول مهر به نام آنکه، خنده می‌آورد به چشم‌ها، گاهی... سلام زلزله دروغ بزرگ کنکورتون به سر رسید، جشنِش به آخر نرسید!!! سلام بر استان زنجان سلام بر استان سمنان سلام بر استان سیستان و بلوچستان سلام بر استان فارس سلام بر استان قزوین سلام بر استان قم سلام بر استان کردستان سلام بر استان کرمان سلام بر استان کرمانشاه سلام بر استان کهگیلویه و بویراحمد سلام بر استان گلستان سلام بر استان گیلان سلام بر استان لرستان سلام بر استان مازندران سلام بر استان مرکزی سلام بر استان هرمزگان سلام بر استان همدان سلام بر استان یزد دقیقه ۹۰ شتر حیوان صبوری است! به‌نام آرامش‌دهنده‌ي دل‌هاي لرزان این همه هیاهو! یک مقایسه توهم چشم! یک تاریخچه‌ی مختصر قهوه تلخ یک روز بارانی دمتون گرم آدم‌ها حرکت دوچرخه شاخ کرگدن یک ارتباط دوطرفه در فانوس دریایی «عشق هيچ‌گاه مطالبه نمي‌كند، همواره نثار مي‌كند...»

سلام بر استان قزوین

سلام بر استان قزوین؛ آیینه ی تاریخ و طبیعت ایران! سلام بر شهر قزوین! شهری که به روایتی سنگ بنای آن را شاپور اوّل، پادشاه ساسانی بنا نهاد! سلام بر یادگارهای تاریخی، فرهنگی و طبیعی بی شمار قزوین!

ز تاریخ قزوین، بسی داستانشنیدم من از دوره باستان
به دوران تهماسب شد پایتختازین رو بدین شهر رو کرد بخت
چو عباس شد پادشه، این دیارشد آبادی و رونقش بی شمار
درین پایتخت از دیاران دوربسی داشتند از سفیران حضور
فزون داشت این شهر جاه و جلالهمه چیز بودش به حد کمال

سلام بر خطّه ی رجال خیز قزوین! شهری کهن، خاستگاهِ مشاهیر بزرگی در عرصه‌های تاریخ، فرهنگ، ادب، هنر و سیاست! شهری با وسعت فرهنگی چشم گیر، در عین محدودیت جغرافیایی! دیاری یادآورِ نام های بزرگی چون، علی‌اکبر دهخدا (ادیب، لغت‌شناس، سیاستمدار، شاعر و بنیان‌گذار لغت‌نامه دهخدا)، عارف قزوینی (در عرصه ی هنر شاعر، موسیقی دان، نوازنده و تصنیف‌سازی بزرگ و در عرصه ی سیاست از مشروطه خواهان و مبارزین مشروطه)، عبید زاکانی (شاعر و نویسنده ی طنزپرداز فارسی ‌زبان قرن هشتم هجری)، حمدالله مستوفی (مورخ، شاعر و نویسنده قرن هشتم هجری)، میرعماد حسنی (خوشنویس پرآوازه و از سرآمدان هنر خوشنویسی ایرانی و بزرگترین خوشنویس در خط نستعلیق در قرن یازدهم هجری)، سید اشرف الدین قزوینی (ملقب به نسیم شمال، شاعر، نویسنده و مدیر روزنامه نسیم شمال از روزنامه‌های دوره مشروطیت)، محمد قزوینی (معروف به علامه قزوینی، ادیب و پژوهشگر تاریخ و فرهنگ ایران)، عمادالکتاب (میرزا محمدحسین سیفی قزوینی ملقب به عمادُالکُتّاب و از استادان خوشنویس خط نستعلیق در صد سال گذشته)، ابوالحسن اقبال آذر (خواننده موسیقی ایرانی و صاحب یکی از قوی‌ترین صداها در آواز ایرانی)، جواد مجابی (نویسنده و شاعر)، محمد دبیرسیاقی (نویسنده، شاعر و استاد ادبیات فارسی، از ارکان چهارگانه ی بنیاد لغت‌نامه ی دهخدا و مصحح بسیاری از متن‌های کهن فارسی‌)، سهراب شهید ثالث (فیلمساز و یکی از آغازگران موج نو در سینمای ایران)، منوچهر نوذری (بازیگر و مجری و دوبلور رادیو و تلویزیون)، محمدعلی رجایی (دومین رئیس جمهور ایران)، شهید سرلشگر عباس بابایی (سرلشکر خلبان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی شرکت کننده در جنگ ایران و عراق و معاون عملیات نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران)، و بسیاری مشاهیر دیگرِ عرصه های علم و ادب و هنر و آزادگی و وطن پرستی.

سلام بر شهرها و روستاهای دیدنیِ این دیار! سلام بر بوئین زهرا، نامی یادآورِ خاطره ی قدیمیِ جوانمردی های جهان پهلوان تختی در حادثه ی آن زلزله ی تلخ! سلام بر تاکستان و تاکستان های پر برکتش! آذین شده با خوشه های جواهر نشان و رنگارنگ و پربارِ این میوه ی بهشتی، انگور! خاصّه انگور شانیِ معروف؛ « بالام! قزوین اَس و انگور شانی، جانَ قُوت مِدَد باید بدانی»! سلام و صدها سلام بر تک تکِ شهرها و روستاهای قزوین و سلام بر تمامیِ دیدنی های طبیعت، تاریخی و فرهنگی آن!

و سلام بر مردمان خوبِ قزوین! به ویژه کنکوری های عزیز، دوستان و یارانِ اصلی فانوس دریایی! به شما دوستانِ عزیز که می رسیم، چون تو عالمِ رفاقت تعارف خوب نیست، دیَه کتابی حرف زدن یادمان مِرِد و کم کم می بینیم داریم به لهجه ی قزوینی حرف می زنیمان بابام! بالاخره آمدیمان قزوین! بِچّا مِدانید چَن وخت است به چی فکر مُکنم ...؟ دو سه روز است ماندم وختي آمَدم استانتان، از چی براتان بنویسیمان؟ از عبید زاکانی و حکایت های خوندنیش، از دَخو (علامه دهخدا) و لغتنامه و امثال و حکم و چرند و پرندش، یا از عارف و تصنیف هاش، یا ...؟ خلاصه اِنقَذَه مغزمان جِروَه جِروَه شد و اِنقَذَه نوشتیمان و بعد کاغذَ دِرّاندیم که جیلَکدانِمان درآمد!! گفتیمان «بابا وِل کُنیتان»!! مَیَه مِشد تو یه دل نوشت، قزوینَ نوشت؟! برا همینم گفتیمان برا تغییرِ روحیه ی کنکوریانِ عزیز هم که شده، امروز فقط از «خوشِلَه خوشان۱» حرف مِزنیم! اما به همون لهجه ی تِیرونیِ خودمان! اَیَه خوَشتان آمد برامان کامنت بذارید، اَیَرَم نَیامد بازم کامنت بذارید!!! دیَه چرا اِنقَذَه با من مِکاوید!!؟ «ببخشید! دل نوشت امروزمان عجلَه ای شد دیَه. از درسِ خودتانَم شدیتان۲»!!!

استان قزوین، به دلیل دارابودن دامنه ها و کوه پایه های فراوان، رودخانه های پرآب و دیگر شرایط اقلیمی مناسب، یکی از مناطق خوش آب و هوا و حاصل خیز ایران است. استان قزوین یکی از مناطق عمده تولید فندق، پسته، زغال‌اخته (درخت)، انگور و کشمش در ایران است. علاوه بر این ها محصولاتی مانند گندم، زیتون، انار، مرکبات، سیب، گردو و بیش از ده محصول دیگر، از تولیدات کشاورزی این استان است. اما ....

بحث ما بر سر آمار و ارقام تولیدات کشاورزی و سطح زیر کشت و رتبه ی کشوری و جهانی این استان در تولید محصولات کشاورزی و این حرف ها نیست! نکته ی خیلی جالبی که کم و بیش در اکثر نقاط ایران مشاهده می شود ولی در استان قزوین خیلی پررنگ تر است، ارتباط فرهنگی و معنوی مردم این دیار با زمین و محصولات برداشت شده از آن است. از دیرباز تا امروز، در استان قزوین و در فرهنگ زیبای این مردمان قدرشناس، در ماه های مختلف و در پایان فصل برداشت محصولات مختلف، مراسم و جشن هایی بسیار دیدنی و با حال و هوای بسیار معنوی برگزار می شود. در این مراسم و جشن ها، از طریق آواها و نواهای محلی و ساز و دهل و سرنا و رقص و پای کوبی، کشاورزان زحمت کش و صبور هم خستگی سالانه را از تن و جانِ خود به در می کنند و هم با برگزاری مراسم شکرگذاری و دعا، به زیباترین شکلی از پروردگار روزی ده، خدای مهربان باران و گیاه و محصول، سپاس گذاری! و چه زیباست این فرهنگ غنی پارسیان، که با جشن و سرور و شادمانی از خدای مهربان خود تشکر می کنند! جشن زغال اخته در روستای زیبای «هیر»، جشن های فندق و زیتون در روستای رودبار منطقه ی الموت، جشن انار در روستاهای تارم (یا طارم، به هر دو صورت نوشته می شود) و رودبار و بوئین زهرا، جشن گندم در منطقه ی آوج در کنار آبگیر کوچک و زیبای «دریابک» و بالاخره جشن باشکوه انگور یا «جشن خوشه چینی» در منطقه تاکستان، نمونه هایی از فرهنگ بالای قدرشناسی از طبیعت و پروردگار مهربانِ پرورنده ی آن است! گرما و حال و هوای تابستانی به خیلی از نقاط ایران عزیز رسیده یا تا چند روز دیگر از راه می رسد! و تابستان یادآور تنوع کم نظیر میوه های خوش رنگ و بوی تابستانی است! جشنواره ی رنگارنگی از برکت، که پی در پی تحفه ای نو به ارمغان می آورد! و این جشنواره ی محصولاتِ گونه گون ادامه می یابد تا پاییز و فصل پسته و انار و زیتون و مرکبات و این داستانِ زیبا همواره ادامه دارد! بیایید این بار که خواستید میوه ای را نوش جان کنید، تنها لحظاتی، خوب به آن نگاه کنید! لمسش کنید! بوی خوشِ آن را استشمام کنید! و به این فکر کنید که این معجزه ی زیبا و رنگین و معطّر طبیعت، روزی نه چندان دور، تنها مشتی عنصر معدنیِ درونِ خاک و مقداری گازِ بی رنگ و بوی معلق در هوا و مقادیری آب بوده است! و به این ترتیب است که با دل و جان می فهمید که چرا کشاورزان با فرهنگِ ایرانی این گونه زیبا و پرشکوه، به بار نشستن تک تک این محصولات را به جشن و پای کوبی می پردازند! و آن هنگام است که با شعفی در دل، لب به سپاس از پروردگار باز می شود و دل، قدردانِ این برکات! نوش جانتان!

و کلام آخر این که، ضمن آرزوی سلامتی و شادمانی برای مردمِ عزیز و دوست داشتنی و آرزوی فراوانیِ برکت برای خاکِ پاک و حاصل خیزِ ایرانِ جان، امیدوارم از ترانه ی زیبای «خوشه چین»، که در پس زمینه ی این صفحه می شنوید، لذت ببرید! ایام به کام! دلتان پر از شادی و سرور!

جاذبه هاي ميراث فرهنگي و گردشگري استان قزوین

برای آشنایی با جاذبه های گردشگری استان قزوین به لینک های زیر مراجعه کنید:
http://www.qazvintourism.com/index.htm
http://www.qchto.ir/

اطلاعات موسیقی انتخابی

نام آهنگ: خوشه چین؛ از آلبوم «مایه ی ناز»، از انتشارات آوای باربد.
خواننده: سالار عقیلی – پیانو: حریر شریعت زاده - شعر: کریم فکور – آهنگ: استاد روح الله خاقی
۱. جشن و سرور و پای کوبی.
۲. تعارفی به سبک خانومای فوق العاده مهمان نواز و کدبانوی قزوینی، که بعد از این که از یک هفته قبل برای میزبانی یک مهمانی همه جور تدارک لازم را دیده اند و ۱۰ جور غذا درست کرده اند، بعد از شام به مهمان ها میگویند: «ببخشید، عجلَه ای شد دیَه. از خانه خودتانَم شدیتان»!!!


لطفا نظرات خود را برای ما ارسال نمایید:

نام و نام خانوادگی:     ایمیل:

C

ثبت نام اگر قبلا عضو فار شده‌اید از اینجا وارد شوید.
C

ورود اگر قبلا عضو فار نشده‌اید از اینجا عضو شوید
اگر کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید اینجا را
کلیک کنید.
C

ارسال اگر قبلا عضو فار نشده‌اید از اینجا عضو شوید

در حال ارسال اطلاعات
تایید