سید احمد آل علی
مؤلف کتابهای زیست
۲۱ خرداد ۱۳۹۱
دنیای پیچیده امروز «عشق هيچ‌گاه مطالبه نمي‌كند، همواره نثار مي‌كند...» دیروز، امروز، فردا تغيير روش تربيت! فانوس دريايی در محضر استاد فانفار زبون داااااااااااااغ !!!!!!!!!!! اندر حكايت به دنيا آمدن شيمي۳ كي خوش‌بخت‌تره؟ بچه‌ها متشكريم تسلیت آقا رحیم کاپشن با مهر پا به مهر بگذاريم امید ... به بهانه‌ی نمایشگاه کِرم فرهنگی مرام و معرفت عملی آيين يلدا را دوست دارم؛ چون دهن‌كجي به سياهي شبه. غزال سیاه دایره‌ای به مساحت زندگی بزرگداشت حافظ نگاهی دیگر اول مهر به نام آنکه، خنده می‌آورد به چشم‌ها، گاهی... سلام زلزله دروغ بزرگ کنکورتون به سر رسید، جشنِش به آخر نرسید!!! سلام بر استان زنجان سلام بر استان سمنان سلام بر استان سیستان و بلوچستان سلام بر استان فارس سلام بر استان قزوین سلام بر استان قم سلام بر استان کردستان سلام بر استان کرمان سلام بر استان کرمانشاه سلام بر استان کهگیلویه و بویراحمد سلام بر استان گلستان سلام بر استان گیلان سلام بر استان لرستان سلام بر استان مازندران سلام بر استان مرکزی سلام بر استان هرمزگان سلام بر استان همدان سلام بر استان یزد دقیقه ۹۰ شتر حیوان صبوری است! به‌نام آرامش‌دهنده‌ي دل‌هاي لرزان این همه هیاهو! یک مقایسه توهم چشم! یک تاریخچه‌ی مختصر قهوه تلخ یک روز بارانی دمتون گرم آدم‌ها حرکت دوچرخه شاخ کرگدن یک ارتباط دوطرفه در فانوس دریایی «عشق هيچ‌گاه مطالبه نمي‌كند، همواره نثار مي‌كند...»

سلام بر استان قم

سلام بر خاکِ پاکِ استان قم! دیار علم و اجتهاد! سلام بر قلب تپنده و بزرگ ترین مرکز علمی و فرهنگی جهان تشیع! السلام علیک یا دارالمومنین! سلام بر دیاری که به کرّات در روایات اهل بیت عصمت و طهارت از آن با عناوینی چون دارالعباد، دارالموحدین، دارالعلم، دارالمدینه المومنین، مدینه المومنین و خاک فرج، اشاره شده است! سلام بر آستان مقدس کریمه ی اهل البیت، حضرت فاطمه معصومه (س)! سلام بر آستان مقدس مسجد جمکران! مسجدی ساخته شده به فرمان ولی عصر عجل الله تعالی فرجه شریف! السلام علیک یا حجه بن الحسن! ای پادشه خوبان، داد از غم تنهایی! دل بی تو به جان آمد، وقت است که بازآیی! و سلام بر مدارس علمیه و مدرسین و طلاب و علما! سلام بر ستاره های هدایت در عصر غیبت، چشم و چراغ مسلمین، حضرات آیات و مراجع عظام! سلام بر عرفای دل سوخته و افلاکیان خاک نشین این دیار آسمانی! و سلام بر تک تک مردم مومن و خداجوی قم! عاشقان و دلسوختگان ولایت علوی! التماس دعا!

سخن درباره ی دیار قم و فضیلت آن خطه ی خدایی و بزرگانِ به دیدار دوست شتافته یا حاضرِ آن، مثنوی هفتاد من کاغذ می طلبد و زمانی به درازای یک عمر! ضمن عرض ارادت به تمامی علما و فضلا و عرفا و آیاتِ خدا و مراجع جلیل الشان، از میان بزرگانی که در شهر مقدس قم و در حوزه ی علمیه ی سترگِ آن به زندگی و تحصیل و تدریس پرداخته و یادگارهای معنوی گران قدری از خود به جا گذاشته اند، چند خطی درباره ی زندگی و کرامات و سخنان گران قدر عارف بزرگ معاصر، مرحوم «حضرت آیت الله العظمی محمد تقی بهجت فومنی»، می نویسم و رفع زحمت می کنم!

خلاصه ی زندگینامه ی حضرت آية الله العظمى بهجت

حضرت آية الله العظمى آقاى حاج شيخ محمد تقى بهجت (رحمه الله) از عرفای به نام و از مراجع تقلید شیعه در سال اواخر سال ۱۳۳۴ قمری (۱۲۹۴ شمسی) در شهر فومن واقع در استان گیلان زاده شدند و هنوز شانزده ماه از عمرشان نگذشته بود كه مادر خود را از دست دادند.

تحصیلات
ایشان تحصیلات ابتدایی را در مکتب خانه فومن (استان گیلان) گذراندند و در همان شهر به تحصیل مقدمات علوم اسلامی پرداختند. پس از تحصيل ادبيات عرب، در سال ۱۳۴۸ ه ق، هنگامى كه تقريبا ۱۴ سال از عمر شريفشان مى ‏گذشت، به عراق رفتند و در کربلا به تحصیل مشغول شدند. حدود ۴ سال دركربلای معلى اقامت نمودند و علاوه بر تحصيل علوم رسمى، از محضر استادان بزرگ آن سامان، از جمله مرحوم حاج شيخ ابوالقاسم خويى (غير از آيت الله العظمى خويى معروف) بهره بردند.
در سال ۱۳۵۲ ه ق، براى ارائه تحصيل به «نجف اشرف» رهسپار شدند و سطح عالى علوم و حوزه را در محضر آيات عظام از جمله حاج شيخ مرتضى طالقانى (ره) به پايان رساندند و پس از درك محضر آيات عظام حاج آقاى ضياء عراقى و ميرزاى نائيينى (رحمة‏الله) در حوزه درسى آيت الله حاج شيخ محمد حسين غروى اصفهانى وارد شدند تا اين كه در نجف اشرف در سن ۱۷ - ۱۸ سالگى با آيت حق علامه قاضى (ره) آشنا شدند و گمشده خويش را در وجود ايشان يافتند و در سلك شاگردان اخلاقى - عرفانى ايشان درآمدند.
سرانجام در سال ۱۳۶۴ ه ق (۱۳۲۴ ه ش)، با قلبى صيقل يافته از معنويت و سينه ‏اى مالامال ازعشق به حضرت حق و با كوله بارى از علم و كمال به سرزمين خويش هجرت نمودند و در زادگاهشان تشكيل خانواده دادند. پس از تشکیل خانواده بر آن شدند که دوباره به حوزه ی علمیه ی نجف بروند. در حالى كه آماده بازگشت به نجف اشرف بودند در راه، برای زیارت حرم فاطمه معصومه و اطلاع یافتن از وضعیت حوزه ی قم به این شهر رفتند و موقتا مقيم این دیار شدند. در طول چند ماهی که در قم توقف کرده بودند، خبر فوت استادان بزرگ نجف یکی پس از دیگری شنیده می‌شد، لذا ایشان تصمیم گرفتند که در شهر قم اقامت کنند و در آنجا تحصیلات خود را با حضور در جلسات درس آیات عظام کوه کمری و بروجردی ادامه بدهند.
تدریس
ایشان در زمان تلمّذ در نجف، به تدریس سطوح عالی نیز مشغول بودند و با ورود به قم به تدریس دروس عالی پرداختند. معظّم، پس از ورود به قم به تدريس خارج فقه و اصول پرداختند و به تربيت شاگردانى بسيار همت گماشتند و تدريس درس خارج ايشان تا آخر عمر شریفشان، ادامه داشت. محل تدریس درس خارج، ابتدا در حجرات مدارس و بعد در منزل شخصی خود و سپس در مسجد فاطمیه واقع در گذرخان تشکیل می‌شد و محل اقامه نماز جماعت و مراجعات عمومی ایشان نیز همین مسجد بود.
مرجعیت
پس از وفات محمدعلی اراکی، جامعه ی مدرسین حوزه علمیه قم، مرجعیت وی را اعلام کرد و افرادی چون عبدالله جوادی آملی و علی مشکینی نیز وی را به عنوان مرجع تقلید معرفی نمودند. همچنین او هیچگاه اقدام به انتشار رساله عملیه نکرد تا اینکه با درخواستهای پی در پی افراد راضی شد تا فتاوایش بدون ذکر نام به چاپ برسد. از چاپ ششم به بعد روی جلد رساله او عبارت «العبد محمدتقی بهجت» نوشته شد.
وفات
آیت الله العظمی بهجت در ۲۷ اردیبهشت ۱۳۸۸ به علت ایست قلبی درگذشت. و در حرم فاطمه معصومه دفن شد.
کرامات
راه تکامل و انسانیت بسته نیست و هر زمان کسانی بخواهند راه تقرب خدا را طی کنند، می توانند به مراتبی از کمال و قرب خدا نایل گردند. اینها همه برای ما می تواند امید بخش باشد و بر ایمان ما بیفزاید. انسان می تواند به کمالات و لذت هایی برسد که قابل مقایسه با لذت های روزمره ی مادی نیست. حضرت آیت الله بهجت نیز از آن دسته اولیای خدا بودند که با توکل بر قدرت خداوند متعال و شناخت ظرفیت های بی نهایت روح انسان، به مقاماتی رسیده بودند که می توانستند عوالمی از غیب را مشاهده کنند. حکایت ها و روایت های بسیار زیادی از کراماتِ ایشان، به یادگار مانده که در کتب متعددی که به شرح زندگی این بزرگ وار می پردازند، گردآوری شده اند. به عنوان مثال، نقل است که شخصی از برخی شبهات اعتقادی در رنج بوده، از شهرش به سوی «قم» حرکت می نماید و در آنجا مأوی می گیرد. شبی، آیت الله بهجت را در خواب می بیند و ایشان جواب شبهات را بر او ارائه می کنند؛ آن شخص از خواب که بر می خیزد در صادقه بودن رؤیا، حالت عجیبی در قلبش پدید می آید و روز جمعه برای مطرح کردن آن شبهات به خدمت آیت الله بهجت می رسد، لب می گشاید که آنها را مطرح کند، ایشان می فرمایند: «جواب همان هایی بود که در خواب به تو گفتم، تردید مکن!»
بحث کراماتِ بزرگانی چون آیت الله بهجت را نیز از این جهت مطرح کردم که شما را باز هم به تفکر درباره ی مبحث «معجزه و کرامت در زندگی امروزی و روزمرّه»، که قول دادم به زودی درباره ی آن با هم صحبت می کنیم، وادار کنم! اما تا آن زمان، دل نوشت امروز را با چند جمله ی پندآموز از حضرت آیت الله بهجت به پایان می برم! در پناه حق باشید!
چند گفتار و توصیه ی کوتاه اخلاقی از آیت الله بهجت
۱- اگر بخواهیم محیط خانه گرم و باصفا و صمیمی باشد، فقط باید صبر و استقامت و گذشت و چشم پوشی و رأفت را پیشه خود كنیم تا محیط خانه گرم و نورانی باشد.
۲- ما باید باب توجیه خطا و اشتباه را به روی خود ببندیم و برای هر خطا، زبان به استغفار بگشاییم و اگر قابل جبران باشد، جبران كنیم.
۳- خدا نكند حرام در نزد انسان زینت داده شود! این یك بیماری قلبی است كه انسان به آن مبتلا می شود، و با وجود راه های حلال كه نیازش را برآورده می كند، خود را به حرام گرفتار می نماید.
۴- راستگویی، در دیدن رؤیای صادقه و صفای روح خیلی مؤثر است.
۵- باب رسیدن به كمالات و لقاءالله مفتوح است. حیف نیست این مراحل را كه از راه بندگی حاصل می شود، نداشته و از آنها محروم باشیم؟!
۶- خدا كند شغل نافع به حال خود را تشخیص دهیم و تثبیت در آن پیدا كنیم و در آن ثابت قدم باشیم، و هر روز فكر تازه ای در سر نداشته باشیم و هر لحظه به رنگی نباشیم!
۷- به فكر خود باشیم، خود را اصلاح كنیم. اگر به خود نرسیدیم و خود را اصلاح نكردیم، نمی توانیم دیگران را اصلاح كنیم.
۸- ابتلائات (سختی ها و بلاها)، برای این است كه یقین پیدا كنیم.
۹- باید بدانیم علاج ما، اصلاح نفس است در همه مراحل، و از این مستغنی نخواهیم بود و بدون این، كار ما تمام نخواهد شد.
۱۰- مواعظ عملیه، بالاتر و مؤثرتر از مواعظ قولیه است!
۱۱- هر كه عمل كرد به معلومات خودش، خداوند مجهولات او را معلوم می فرماید!
۱۲- وقتی كه روح انسان به عالم دیگر رفت، می فهمد این همه تشریفات در دنیا لازم نبود!

جاذبه هاي ميراث فرهنگي و گردشگري استان قم

برای آشنایی با جاذبه های گردشگری استان قم به لینک های زیر مراجعه کنید:
http://hamshahrionline.ir/news-43205.aspx
http://www.qommiras.ir/

اطلاعات موسیقی انتخابی

موسیقی امروز را به ساحت مقدس ولی امر (عج) تقدیم می کنیم.
نام آهنگ: در هوای تو؛ از آلبوم «نیلوفرانه»
خواننده: علیرضا افتخاری


لطفا نظرات خود را برای ما ارسال نمایید:

نام و نام خانوادگی:     ایمیل:

C

ثبت نام اگر قبلا عضو فار شده‌اید از اینجا وارد شوید.
C

ورود اگر قبلا عضو فار نشده‌اید از اینجا عضو شوید
اگر کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید اینجا را
کلیک کنید.
C

ارسال اگر قبلا عضو فار نشده‌اید از اینجا عضو شوید

در حال ارسال اطلاعات
تایید