سید احمد آل علی
مؤلف کتابهای زیست
۲۰ خرداد ۱۳۹۱
دنیای پیچیده امروز «عشق هيچ‌گاه مطالبه نمي‌كند، همواره نثار مي‌كند...» دیروز، امروز، فردا تغيير روش تربيت! فانوس دريايی در محضر استاد فانفار زبون داااااااااااااغ !!!!!!!!!!! اندر حكايت به دنيا آمدن شيمي۳ كي خوش‌بخت‌تره؟ بچه‌ها متشكريم تسلیت آقا رحیم کاپشن با مهر پا به مهر بگذاريم امید ... به بهانه‌ی نمایشگاه کِرم فرهنگی مرام و معرفت عملی آيين يلدا را دوست دارم؛ چون دهن‌كجي به سياهي شبه. غزال سیاه دایره‌ای به مساحت زندگی بزرگداشت حافظ نگاهی دیگر اول مهر به نام آنکه، خنده می‌آورد به چشم‌ها، گاهی... سلام زلزله دروغ بزرگ کنکورتون به سر رسید، جشنِش به آخر نرسید!!! سلام بر استان زنجان سلام بر استان سمنان سلام بر استان سیستان و بلوچستان سلام بر استان فارس سلام بر استان قزوین سلام بر استان قم سلام بر استان کردستان سلام بر استان کرمان سلام بر استان کرمانشاه سلام بر استان کهگیلویه و بویراحمد سلام بر استان گلستان سلام بر استان گیلان سلام بر استان لرستان سلام بر استان مازندران سلام بر استان مرکزی سلام بر استان هرمزگان سلام بر استان همدان سلام بر استان یزد دقیقه ۹۰ شتر حیوان صبوری است! به‌نام آرامش‌دهنده‌ي دل‌هاي لرزان این همه هیاهو! یک مقایسه توهم چشم! یک تاریخچه‌ی مختصر قهوه تلخ یک روز بارانی دمتون گرم آدم‌ها حرکت دوچرخه شاخ کرگدن یک ارتباط دوطرفه در فانوس دریایی «عشق هيچ‌گاه مطالبه نمي‌كند، همواره نثار مي‌كند...»

سلام بر استان کردستان

سلام بر کردستان غیور! سرزمین کوه های برافراشته و سربلند! سرزمینی یادگارِ مادها و هخامنشی ها! سلام بر طبیعت سبز و زیبای کردستان! سلام بر هورامان؛ سرزمین اهورایی، جایگاه خورشید۱! سلام بر سنندج و پارک جنگلی زیبای آبیدر! سلام بر مریوان و دریاچه ی چشم نواز زریوار (زریبار)! سلام بر روستای اورامانات تخت (هزار ماسوله) و رود سیروان! سلام بر منطقه ی کوهستانی لیلاخ! هر بای که مِیو لِه سَر کو لِیلاخ، مَنیش بو باوای اَم که خوش دِماخ! و سلام بر دیگر شهرستان های دیدنی کردستان، قروه و کامیاران و سقّز و دیوان دره و بیجار و بانه و دهگلان و سروآباد!

و سلام بر تمامی مردم عزیز کردستان! اهل تشیع و اهل سنت و دراویشِ قادریه ی پر شور و غوغا و اهلِ سماع یا دراویشِ نقشبندیه ی خلوت گزین و چلّه نشین! و سلام بر شور و غوغا و صفای کردستان در روزهای مراسم باشکوه پیرشالیار! اسم کردستان که بر زبان بیاوری، خیالت به سمتِ نواهای پر شور و حال موسیقی، طبیعت زیبا و سرسبز و چشم نواز، مردمانی با صفا و مراسم پیر شالیار پرواز می کند! باید دو بار در سال، یک بار در حدود نیمه ی ماه اردیبهشت و بالاخص بار دیگر در روزهای دهم تا چهاردهم بهمن ماه (هم زمان با جشن سده ی زرتشتیان) در اورامانات باشی تا تجربه ای فراموش نشدنی از یکی از کهن ترین آیین های کشور عزیزمان داشته باشی! در سفرمان به کردستانِ زیبا، حیفم آمد درباره ی این مراسم چیزی ننویسم! ضمن عرض سلامی مخصوص به دوستان کنکوری عزیز در استان کردستان، ماجرای پیرِ شالیار و چگونگی اجرای مراسم آن را به صورت خلاصه در این جا می آورم! بعد از خواندنِ آن، با همه ی شما کارِ مهمی دارم!

پيرشاليار فرزند جاماسب يكي از رهبران و مُغان آيين زرتشت بوده كه در اورامان مي‌زيسته است. وي مردي دانا و آگاه و با طبعي روان بود . اين مُغ، كتابي را به نام مارِفََه‌تو پيرشاليار (‌معرفت پيرشهريار) به لجهه كردي اورامي به نظم در آورده است که مشتمل بر امثال و حكم و پند و اندرزهای فراوان با ذكر نكاتي چند از آداب و رسوم آيين باستاني و تاكيد و توصيه در جهت حفظ و نگهداري آنها است. اورامي‌ها بر اين عقيده اند كه پير شاليار پيرو آيين زرتشت بوده و زماني كه پيامبر اكرم(ص) به خوابش مي‌آيد مسلمان مي‌شود. می گویند پیر شالیار صاحب کرامات بوده است. از جمله کراماتِ عجیبی که درباره او روایت می کنند، ماجرای شفا یافتن «شاه بهار خاتون» دختر شاه بخارا است که «پیر شالیار» او را شفا می‌دهد. ماجرا از این قرار بوده است که «شاه بهار خاتون» کر و لال بوده و تمام طبیبان از مداوای او عاجز مانده بودند، تا این که آوازه «پیر شالیار اورامی» به بخارا می رسد. بالاخره عموی پادشاه با عده ای از اطرافیان پادشاه به سمت اورامان به راه می افتند تا دختر را به نزد «پیر شالیار» ببرند. وقتی که نزدیک روستای «اورامان تخت» می رسند گوش‌های«شاه بهار خاتون» به ناگهان شنوا می گردند و زبان دختر هم باز می‌شود و شروع به صحبت کردن می کند. پادشاه بخارا هم که شرط کرده بود هر کسی دخترش را شفا دهد او را به عقد وی درمی آورد، به پیر اجازه می دهد که دخترش را به عقد خود درآورد. پیر شالیار چون از مال دنيا چيزي نداشت، اهالي کمک مي کنند و براي او و بهار خاتون جشن عروسي بزرگی برگزار مي کنند و هر کدام از طوايف، بخشي از هزينه ها و کارهاي اين عروسي را به عهده مي گيرند. پيرشاليار قبل از مرگش وصيت مي کند تا آخر دنيا مراسم سالگرد عروسي اش را همه ساله برگزار کنند. مراسمی که در بهمن ماه برگزار می‌شود سالگرد همان روز است. این مراسم سه روز به طول می انجامد. از همان صبح روز اول دامدارانی که دام های خود را برای قربانی در این مراسم نذر کرده اند، آن ها را به جلوی در خانه پیرشالیار می آورند تا ذبح شوند. پس از ذبح قسمتی از گوشتها را بعنوان تبرک در بین مردم پخش می کنند و بعضی از آن را هم برای غذای مراسم به داخل خانه پیر انتقال می دهند. بعد از ظهر دف‌ها را برای مراسم آماده می کنند. نزدیکی‌های ساعت ۲ الی ۳ مراسم شروع می شود. و نوجوانان و جوانان و پیران دست در دست هم زنجیره ای بزرگ تشکیل می دهند و با تسلسل جسم و درون اتحاد و همبستگی همیشگی خود را به نمایش می گذارند. در حین این رقص شادی (که به نوعی رقصی عرفانی هم هست) عده ای دف می نوازند و عده ای قصیده هایی در مدح پیامبر و ... می خوانند و گروه بزرگ رقص هم لفظ جلاله الله را زمزمه می کنند. در این سه روزه مردم هورامان تخت تمام کارهای خود را تعطیل می کنند و فقط و فقط وقت خودشان را در این جشن باستانی صرف می کنند. غذای مراسم که آش جو یا «هولوشینه تشی» است، همان غذایی است که ۹۵۰ سال پیش در مراسم پیر شالیارپخت شده است. بعد ازخوردن غذا مردم به خانه‌های خود می روند و غذایی که اضافی است به خانه‌ها می برند تا سایر اعضای خانواده بعنوان تبرک از آن بخورند. درروز آخر، بر خلاف دو روز پیش از آن که مراسم تا عصر برپاست، مردم تا شب به رقص و پایکوبی می پردازند و ساعاتی از شب را نیز در خانه پیرشالیار می گذرانندکه به این شب نشینی، «شه وونیشتی» گفته می شود. در این شب سخنرانان به سخنرانی درمورد پیر شالیار و بحث های مذهبی و عرفانی می پردازند .بعد از آن سرودی یا قصیده ای خوانده می‌شود و جلسه با دعا به پایان می رسد.

در داستان پیر شالیار و مراسمِ بسیار دیدنی و پرشکوهِ آن، جدا از جاذبه های مردم شناسی و تاریخی و گردشگری، نکته ی بسیار جالب توجهی وجود دارد و آن هم موضوع «معجزه» در آیین ها و باورها و اعتقادات ما ایرانیان است. موضوعی که پرداختن به آن خالی از لطف نیست! این که اصولاً آیا معجزه وجود دارد یا خیر؟ یا اگر وجود دارد، مختص به چه افرادیست؟ آیا در زندگی ما نیز معجزه ای رخ می دهد؟ یا از آن بالاتر، آیا ما می توانیم در زندگی خود معجزه ای ایجاد کنیم؟ مثلا کاری کنید که درس نخوانده بهترین رشته ی دانشگاهی قبول شوید!!!!!!!!! بحث بسیار جالبی است! نه؟ اما .....

اگر فکر کرده اید که به همین راحتی با چند خط (یا چند صفحه!!!) همین جا این بحث را آغاز کرده و به پایان می برم، سخت در اشتباهید! اول به شرط این قول بدهید که در این روزهای حساس، تمام هوش و حواس و وقت خود را معطوف این داستان نمی کنید (فقط یک بخش کوچکی از وقتتان برای ما کافیست!)، یکی دو روز فرصت دارید که روی این موضوع فکر کنید تا بعد بقیه ی ماجرا را در همین صفحه با هم دنبال کنیم! زیاده عرضی نیست! شاد و سلامت باشید!

جاذبه هاي ميراث فرهنگي و گردشگري استان کردستان

برای آشنایی با جاذبه های گردشگری استان کردستان به لینک زیر مراجعه کنید:
http://tourism.ostan-kd.ir/default.aspx

اطلاعات موسیقی انتخابی

نام آهنگ: خوشا هورامان، موسیقی و اجرا توسط خانواده ی هنرمند کامکارها


۱. واژه اورامان یا هورامان از دو بخش «اهورا» و «مان» به معنی خانه، جایگاه و سرزمین تشکیل شده‌است. از این رو، هورامان یا اورامان یعنی سرزمین اهورایی و جایگاه اهورا مزدا. «هور» معنی دیگری هم دارد. هور در اوستا به معنی خورشید است، لذا هورامان را می‌توان جایگاه خورشید هم معنی کرد.


لطفا نظرات خود را برای ما ارسال نمایید:

نام و نام خانوادگی:     ایمیل:

C

ثبت نام اگر قبلا عضو فار شده‌اید از اینجا وارد شوید.
C

ورود اگر قبلا عضو فار نشده‌اید از اینجا عضو شوید
اگر کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید اینجا را
کلیک کنید.
C

ارسال اگر قبلا عضو فار نشده‌اید از اینجا عضو شوید

در حال ارسال اطلاعات
تایید