سید احمد آل علی
مؤلف کتابهای زیست
۱۲ خرداد ۱۳۹۱
دنیای پیچیده امروز «عشق هيچ‌گاه مطالبه نمي‌كند، همواره نثار مي‌كند...» دیروز، امروز، فردا تغيير روش تربيت! فانوس دريايی در محضر استاد فانفار زبون داااااااااااااغ !!!!!!!!!!! اندر حكايت به دنيا آمدن شيمي۳ كي خوش‌بخت‌تره؟ بچه‌ها متشكريم تسلیت آقا رحیم کاپشن با مهر پا به مهر بگذاريم امید ... به بهانه‌ی نمایشگاه کِرم فرهنگی مرام و معرفت عملی آيين يلدا را دوست دارم؛ چون دهن‌كجي به سياهي شبه. غزال سیاه دایره‌ای به مساحت زندگی بزرگداشت حافظ نگاهی دیگر اول مهر به نام آنکه، خنده می‌آورد به چشم‌ها، گاهی... سلام زلزله دروغ بزرگ کنکورتون به سر رسید، جشنِش به آخر نرسید!!! سلام بر استان زنجان سلام بر استان سمنان سلام بر استان سیستان و بلوچستان سلام بر استان فارس سلام بر استان قزوین سلام بر استان قم سلام بر استان کردستان سلام بر استان کرمان سلام بر استان کرمانشاه سلام بر استان کهگیلویه و بویراحمد سلام بر استان گلستان سلام بر استان گیلان سلام بر استان لرستان سلام بر استان مازندران سلام بر استان مرکزی سلام بر استان هرمزگان سلام بر استان همدان سلام بر استان یزد دقیقه ۹۰ شتر حیوان صبوری است! به‌نام آرامش‌دهنده‌ي دل‌هاي لرزان این همه هیاهو! یک مقایسه توهم چشم! یک تاریخچه‌ی مختصر قهوه تلخ یک روز بارانی دمتون گرم آدم‌ها حرکت دوچرخه شاخ کرگدن یک ارتباط دوطرفه در فانوس دریایی «عشق هيچ‌گاه مطالبه نمي‌كند، همواره نثار مي‌كند...»

سلام بر استان مرکزی

سلام و عرض ادب بر استان پر افتخار مرکزی! و سلام بر همه ی شما دوستان عزیز! در چهارمین «دل نوشت» از مجموعه ی جشن کنکور ۱۳۹۱، و با در نظر گرفتن ترتیب الفبایی استان ها از «ی» تا «الف»، این بار نوبت به استان مرکزی رسیده است. برای پیدا کردن ایده ی مناسب، پیش از شروع کردن نوشتن این مطالب، به نقشه ی استان، نگاهی انداختم و با دیدن نام شهرهای این استان، ناخودآگاه اولین جمله ای که به ذهنم رسید، همان بود که در اول این نوشته دیدید: « سلام و عرض ادب بر استان پر افتخار مرکزی!». مگر می توان نام شهرهایی چون خمین، آشتیان، فراهان، گرکان، فرمهین و تفرش را شنید و به یادِ نام های جاودانه ی خیل عظیمِ بزرگ مردان و بزرگ زنانی از آسمانِ پرستاره ی علم و ادب و فرهنگ و هنرِ ایران عزیز، نیافتاد؟ مفاخری که در پسوندِ نام پرآوازه شان، نامِ تک تک این شهرها، جلوه می کند. اگر ایران عزیزمان را دانشگاه بزرگی تصور کنیم که در طول قرن ها فرهیختگان بی شماری از آن فارغ التحصیل شده اند، بی شک استان مرکزی را باید تالار افتخارات آن نامید. حضورِ پر برکت و معنوی چنین اربابِ فضل و ادب و علم و هنری است که مرا بر آن داشته تا خدمتِ خاکِ پاکِ این استان و مردمانِ نام آورش، عرض ادب و احترام کرده و این بار به لحاظ حفظ حرمتِ آن بزرگواران، از محاوره ای نوشتن حذر کنم.

و به حق، استانِ شگفت انگیزیست، استان مرکزی. خطّه ای که، آن چه خوبان همه دارند، یک جا دارد. از یک سو شهرهایی چون اراک (که دیر زمانیست از قطب های مهم صنعت بوده) و دلیجان (که با رشدی پر شتاب دارد به این قافله می پیوندد)، با کارخانه ها و معادن متعدد، و از سویی دیگر محلات که قطعه ای از بهشت بر روی زمین است به یُمنِ چشم نوازیِ گل های رنگارنگ و گونه گونش! همه در جغرافیای یک استان! و در این میان فهرستِ بی انتهای نامداران و نام آورانِ علم و فرهنگ و ادب و هنر! قطره ای از این دریای زلال و بی انتها را فهرست می کنیم:

مشاهیر و مفاخر تفرش: شيخ طبرسي (طبرس همان تفرش امروزي است)، پروفسور حسابي (پدر فیزیک و مهندسی نوین ایران و تنها ایرانی شاگرد آلبرت اینشتین)، دکتر عباس سَحاب (پدر جغرافيا و كارتوگرافي ايران(، فروغ فرخزاد فرزندِ محمد فرخزاد تفرشي، مرحوم علي حاتمي (سعدی سینمای ایران، شاعر تصاویر، کارگردانِ جاودانه هایی چون سریالِ هزاردستان، فیلم مادر، فیلم دل شدگان و ...) فرزند مرحوم حسن حاتمي تفرشي، استاد مرتضي احمدي (دوبلر، بازي‌گر و راوی تاریخ تهران و نمایش و موسیقی اصیل تهرانی)، دکتر مظاهر مصفا (استاد دانشگاه، شاعر و مصحح معروفِ معاصر) فرزند اسماعیل مصفا که در سال ۱۳۱۱ در قم و در خانواده‌ای با فرهنگ از اهالی تفرش چشم به جهان گشود (برادر بزرگ‌تر ایشان، دکتر ابوالفضل مصفا و خواهر ایشان، خانم دکتر مصفا، مادر آقای فؤاد حجازی آهنگسازِ معروف، از استادان زبان و ادبیات فارسی هستند). و از موسيقي دانان تفرشي، شاپور حاتمي، نكيسا (حسين علي تفرشي)، عبدالله خانِ دوامي و بسیار چهره های دیگر.

مشاهیر و مفاخر فراهان: اميركبير، قائم مقام فراهاني، علي‌اكبر خانِ شهنازي (موسیقیدان)، عبدالحسين خانِ شهنازي (موسیقیدان)، میرزا عبدالله فراهانی (استاد برجسته ی موسیقی ایرانی و نوازنده ی سرشناس سه‌تار و تار. از چهره‌های تأثیرگذار در موسیقی ایرانی و به نظم درآورنده ی ردیف موسیقی ایرانی. میرزا عبدالله، فرزند آقاعلی‌اکبر خان فراهانی، نوازنده ی تار دوران ناصرالدین‌شاه و پدرِ استاد احمد عبادی نوازنده ی بزرگ سه‌تار بود)، استاد احمد عبادي (از برجسته ترین نوازندگان سه تار و احیا کننده ی جایگاه این ساز زیبای سنتی در ارکتراسیون ایرانی) و ........

مشاهیر و مفاخر آشتيان: پروين اعتصامي، عباس اقبال آشتياني، ميرزا محمدتقي آشتياني (قوام الدوله)، مستوفي الممالك، دکتر محمد مصدق (فرزند میرزا هدایت الله آشتیانی وزیر دفتر ناصرالدین شاه از خاندان مستوفیان آشتیانی) و ...

مشاهیر و مفاخر گركان: دكتر محمد قريب (پدر طب اطفال) و ........

با دیدن چنین نام هایی و چنین بزرگانی، دست به قلم بردن و نوشتن از زندگی و نکته های نغز، بی ادبیست! چرا که بررسی شخصیت بزرگ هر کدام از این عزیزان و آشنایی با علم و هنر و ادب ایشان، خاصّه درس گرفتن از صبر و شکیباییِ مثال زدنیشان برای به زانو درآوردن مشکلات و رسیدن به قله های افتخار، کتاب ها نکته در دل خود دارد. از این رو ........

ضمن عرض خسته نباشید و آرزوی موفقیت و شادی و سلامتی برای تک تکِ عزیزانِ کنکوری در سراسر ایران و به ویژه دوستان عزیز استان مرکزی و با امید به این که روزی به زودی، نامِ شما عزیزان نیز در عرصه های مختلفِ علم و هنر و ادب ایران عزیزمان به جمعِ این نام های ماندگار و پرآوازه اضافه شود، خوش حال می شوم که در حین گوش دادن و لذت بردن از قطعه ی زیبایی از موسیقی فیلم «مادر»، داستانی خواندنی از خاطره ی ملاقات پروفسور حسابی با اینشتین را مطالعه کنید. شاد باشید!

«خاطره پروفسور حسابی از ملاقات با اینشتین»

پروفسور حسابی چند نظریه ی مهم در علم فیزیک داشتند که مهم ترین و آخرین آن ها نظریه بی نهایت بودن ذرات بود. در این ارتباط با چندین دانشمند اروپایی مکاتبه و ملاقات می کنند و همه ی آن ها توصیه می کنند که بهتر است که بطور مستقیم با دفتر پروفسور اینشتن تماس بگیرد. بنابراین ایشان نامه ای همراه با محاسبات مربوطه را برای دفتر اینشتن در دانشگاه پرینستون می فرستند. بعد از مدتی ایشان به این دانشگاه دعوت می شوند و وقت ملاقاتی با دستیار اینشتن برایشان مشخص می شود. پس از ملاقات با پروفسور اشتراوس، به ایشان گفته می شود که برای شما وقت ملاقاتی با پروفسور اینشتن تعیین می شود که نظریه خود را بصورت حضوری با ایشان مطرح کنید. پروفسور حسابی این ملاقات را چنین توصیف می کنند:

«وقتی برای اولین بار، با بزرگ ترین دانشمند فیزیک جهان، آلبرت اینشتن، روبه رو شدم، ایشان را بی اندازه ساده، آرام و متواضع یافتم و البته فوق العاده مودب و صمیمی! زودتر از من در اتاق انتظار دفتر خودش، به انتظار من نشسته بود و وقتی من وارد شدم با استقبالی گرم مرا به دفتر کارش برد و بدون این که پشت میزش بنشیند کنار من روی مبل نشست. نظریه ی خود را در ارتباط با بی نهایت بودن ذرات برای ایشان توضیح دادم. بعد از این که نگاهی به برگه های محاسباتی من انداختند، گفتند که ما یک ماه دیگر با هم ملاقات خواهیم کرد.

یک ماه بعد، وقتی دوباره به ملاقات اینشتن رفتم به من گفت: من به عنوان کسی که در فیزیک تجربه ای دارم می توانم به جرات بگویم نظریه ی شما در آینده ای نه چندان دور علم فیزیک را متحول خواهد کرد! باورم نمی شد که چه شنیده ام. دیگر از خوشحالی نمی توانستم نفس بکشم! در ادامه اما توضیح دادند که: «البته نظریه شما هنوز متقارن نیست باید بیش تر روی آن کار کنید. برای همین بهتر است به تحقیقات خود ادامه دهید. من به دستیارم خواهم گفت همه امکانات لازم را در اختیار شما بگذارند».

به این ترتیب با پی گیری دستیار و ارسال نامه ای با امضای اینشتن، بهترین آزمایشگاه نور آمریکا در دانشگاه شیکاگو، با امکانات لازم را در اختیار من قرار دادند و در خوابگاه دانشگاه نیز یک اتاق بسیار مجهز مانند اتاق یک هتل در اختیار من گذاشتند. اولین روزی که کارم را در آزمایشگاه شروع کردم و مشغول جابجایی وسایل شخصی بر روی میزم و کشوهای آن بودم، متوجه شدم یک دسته چک سفید که تمام برگه های آن امضا شده بود در داخل یکی از کشوها جا مانده است. به سرعت آن را نزد رئیس آزمایشگاه بردم و مسئله را توضیح دادم. رئیس آزمایشگاه گفت این دسته چک جا نمانده! متعلق به شما است که تمام نیازمندی های تحقیقاتی خود را بدون تشریفات اداری تهیه کنید. این امکان برای تمام پژوهشگران این آزمایشگاه فراهم شده است. گفتم اما با این روش امکان سو استفاده هم وجود دارد؟ او در پاسخ گفت: درصد پیش رفت ما از این اعتماد در مقابل خطا های احتمالی همکاران خیلی ناچیز است!

بعد از مدت ها تحقیق بالاخره نظریه ام آماده شد و درخواست جلسه ی دفاعیه را به دانشگاه پرینستون فرستادم و بالاخره روز دفاع مشخص شد. با تشویق حاضرین در جلسه، وارد سالن شدم و با کمال شگفتی دیدم اینشتن در مقابل من ایستاد و ابراز احترام کرد و به دنبال او سایر اساتید و دانشمندان هم برخواستند. من که کاملا مضطرب شده و دست وپای خود را گم کرده بودم، با اشاره اینشتن و نشستن در کنار ایشان کمی آرام تر شده، سپس به پای تخته رفتم شروع کردم به توضیح معادلات و محاسباتم و سعی کردم که با عجله نظراتم را بگویم، که پروفسور اینشتن من را صدا کرده و گفتند که چرا این همه با عجله ؟ گفتم نمی خواهم وقت شما و اساتید را بگیرم. ایشان با محبت گفتند: خیر! الان، شما پروفسور حسابی هستید و من و دیگران دانشجویان شما! وقت ما کاملا در اختیار شماست!

آن جلسه ی دفاعیه برای من یکی از شیرین ترین و آموزنده ترین لحظات زندگیم بود. من در نزد بزرگ ترین دانشمند فیزیک جهان یعنی آلبرت اینشتن از نظریه خودم دفاع می کردم و و مردی با این برجستگی، من را استاد خود خطاب کرد و من بزرگ ترین درس زندگیم را نیز آن جا آموختم که هر چه انسانی وجود ارزشمندتری دارد، همان اندازه متواضع، مودب و فروتن نیز هست. بعد از کسب درجه دکترا، اینشتن به من اجازه داد که در کنار او در دانشگاه پرینستون به تدریس و تحقیقاتم ادامه دهم.» ۱

مكان هاي ديدني و تاريخي استان مركزي عبارتند از:

رودخانه آسياب جفتي، بقعه پير مراد آباد، سراي كاشاني بازار، سراي نوذري بازار، موزه چهارفصل، مدرسه سپهداري (محل تحصيل امام خميني(ره) )، سنگ نوشته هاي دره چكاب، سرچشمه روستاي انجدان، گنبد شاه قلندر انجدان، آرامگاه پرفسور حسابي، امام زاده حسين تفرش، امام زاده احمد كوهين، مناره مسجد شش ناو، قلعه سالار محتشم، خانه حضرت امام خميني (ره)، امام زاده ابوطالب، سنگ نگاره هاي تيمره، بازار نراق دليجان، غارخال نخجير، پل دو دهك، كاروان سراي دو دهك، قزقلعه ساوه، مسجد جامع ساوه، محراب مسجد انقلاب، كاروان سراي باغ شيخ، امام زاده اسحاق ساوه، پالايشگاه شازند، سراب پنج علي، امام زاده سهل بن علي آستانه، پيست اسكي پاكل، دره شماخلي، ستون هاي سنگي خورهه، آتشكده آتش كوه، يخچال هاي طبيعي نيم ور، مجتمع آب درماني محلات و باغ هاي گل زيباي محلات.

اطلاعات موسیقی انتخابی

نام آهنگ: خواهر آمد!
موسیقی فیلم «مادر» ساخته ی مرحوم علی حاتمی، آهنگ ساز: استاد ارسلان کامکار
از انتشارات موسسه ی فرهنگی و هنری نی داوود
۱. خلاصه شده از کتاب «استاد عشق»، نگاهی به زندگی پروفسور حسابی، نوشته ی مهندس ایرج حسابی، فرزند ایشان.


لطفا نظرات خود را برای ما ارسال نمایید:

نام و نام خانوادگی:     ایمیل:

C

ثبت نام اگر قبلا عضو فار شده‌اید از اینجا وارد شوید.
C

ورود اگر قبلا عضو فار نشده‌اید از اینجا عضو شوید
اگر کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید اینجا را
کلیک کنید.
C

ارسال اگر قبلا عضو فار نشده‌اید از اینجا عضو شوید

در حال ارسال اطلاعات
تایید