سید احمد آل علی
مؤلف کتابهای زیست
۱۰ خرداد ۱۳۹۱
دنیای پیچیده امروز «عشق هيچ‌گاه مطالبه نمي‌كند، همواره نثار مي‌كند...» دیروز، امروز، فردا تغيير روش تربيت! فانوس دريايی در محضر استاد فانفار زبون داااااااااااااغ !!!!!!!!!!! اندر حكايت به دنيا آمدن شيمي۳ كي خوش‌بخت‌تره؟ بچه‌ها متشكريم تسلیت آقا رحیم کاپشن با مهر پا به مهر بگذاريم امید ... به بهانه‌ی نمایشگاه کِرم فرهنگی مرام و معرفت عملی آيين يلدا را دوست دارم؛ چون دهن‌كجي به سياهي شبه. غزال سیاه دایره‌ای به مساحت زندگی بزرگداشت حافظ نگاهی دیگر اول مهر به نام آنکه، خنده می‌آورد به چشم‌ها، گاهی... سلام زلزله دروغ بزرگ کنکورتون به سر رسید، جشنِش به آخر نرسید!!! سلام بر استان زنجان سلام بر استان سمنان سلام بر استان سیستان و بلوچستان سلام بر استان فارس سلام بر استان قزوین سلام بر استان قم سلام بر استان کردستان سلام بر استان کرمان سلام بر استان کرمانشاه سلام بر استان کهگیلویه و بویراحمد سلام بر استان گلستان سلام بر استان گیلان سلام بر استان لرستان سلام بر استان مازندران سلام بر استان مرکزی سلام بر استان هرمزگان سلام بر استان همدان سلام بر استان یزد دقیقه ۹۰ شتر حیوان صبوری است! به‌نام آرامش‌دهنده‌ي دل‌هاي لرزان این همه هیاهو! یک مقایسه توهم چشم! یک تاریخچه‌ی مختصر قهوه تلخ یک روز بارانی دمتون گرم آدم‌ها حرکت دوچرخه شاخ کرگدن یک ارتباط دوطرفه در فانوس دریایی «عشق هيچ‌گاه مطالبه نمي‌كند، همواره نثار مي‌كند...»

سلام بر استان همدان

سلام بر استان زیبای همدان! و سلام بر همه ی دوستان عزیز همدانی! امیدواریم همه ی لحظات زندگیتون مثل شیره ی انگور ملایر شیرین و عمرتون مثل دالان های غار زیبای علی صدر طولانی و نامتون مثل باباطاهر و ابوعلی سینا پرآوازه باشه!

شما چه می کنید با کنکور! هنوز باهاش «دَس به قُلتُق ماندین۱»؟! تونستین «تسمه اَ گُردَش بکشین۲»؟! خدا قوت! خسته نباشید! گفتیم این روزای مونده تا کنکور، هر روز یه سری به یک استان بزنیم و با کنکوریای عزیز اون استان یه حال و احوالی بکنیم و خسته نباشیدی بگیم!

جمله ی زیبایی از گراهام بل یادگار مونده که میگه: «تمام افکار خود را روی کاری که دارید انجام می دهید متمرکز کنید. پرتوهای خورشید تا متمرکز نشوند نمی سوزانند». از اون طرف، ضرب المثل بسیار پر مغزی هم هست که میگه: «ترس، برادرِ مرگه». خوب؟

دیگه چیزی به کنکور نمونده و ممکنه بعضی از شما دوستای عزیز، خسته شده باشین. خوب طبیعیه! گاهی وقتا آدم خسته میشه، از طولانی بودنِ راه، از سنگ و کلوخ های مسیر و از خیلی چیزای دیگه. خود همین خستگی، باعث میشه تمرکز آدم کم بشه و یه وقت به خودش بیاد و ببینه ای داد بیداد! چرا جلو نمیرم؟ چرا بازدهیم کم شده؟ اون موقع است که نگرانی هم به خستگی و عدم تمرکز اضافه میشه!

همین نگران شدن و سرزنش کردنِ خود، دوباره میشه عامل نگرانی و عدم تمرکزِ بیش تر و این چرخه ی باطل هی شدیدتر و شدیدتر میشه. اون موقع است که خدا نکرده میبینین «اِلِنگون دِلِنگون میانِش ماندین۳»! میبینین که فکر و خیالِ کنکور، «سِرَخُور میمانه سیریش۴»! دست از سرتونم برنمیداره! نتیجه اش چی میشه؟ هیچی! فقط روز به روز، خدا نکرده اخلاقتون بدتر میشه و زود از کوره در میرین و «میمانین دوگوله دُوازده گری۵»!! خواب و خوراکتونم کم میشه و یه روز تو آینه خودتونو میبینین که ای داد! تیرماهِ پارسال «لُپاتان میمانست پُفلِنگ، الان شدید سوزِنُ رِسمان۶»!!! ترس و نا امیدی و خستگی و نگرانی و شکست، همشون «قاپِشان جیبِ هَمِه۷»!

«خدارِ خوش نیمیا۸» حالا که نزدیک یک سال، خودتون و خانواده و معلماتون زحمت کشیدین، الکی الکی با نگرانی و نا امیدی زحمتاتون رو هدر بدین. پس چیکار باید بکنین؟ خیلی ساده است! حفظ آرامش و تمرکز دقیقاً همون کاریه که تو این چند روز باقی مانده تا کنکور باید انجام بدین! به نتیجه فکر نکنین! فقط به راهتون ادامه بدین! تمام افکار منفی و نا امیدکننده رو هم از ذهنتون بریزین دور و به قول معروف «اِتَر نِزَنین۹»! اگر یه روز خیلی خسته هستین، یک کم با آرامش به خودتون استراحت بدین. بعد از این همه درس خوندن، «دیه گِزِتانِ پیمیدین۱۰» و میدونین چه قدر و چه جور و چه وقت باید درس بخونین! فقط به خدا توکل کنین و با یه یا علیِ دیگه این روزها رو هم به خیر و خوشی سپری کنین! خسته نباشین! یا علی مددی!

جاذبه هاي ميراث فرهنگي و گردشگري استان همدان:
تپه هگمتانه، مجسمه شير سنگي، گنجنامه، بقعه استر و مردخاي، مقبره حيقوق نبي، گنبد علويان، آرامگاه بوعلي سينا، آرامگاه بابا طاهر، کليساي انجيلي، کليساي گريگوري استپان، بازار همدان، عمارت امير تومان، خانه احمدي، خانه نظري، خانه شهبازي، خانه مسعودي، خانه لطفعليان

جاذبه هاي طبيعي و گردشگري:
غار عليصدر، سراب گيان، کوه الوند، آبشار گنج نامه، دره سرکان

موزه ها:
موزه هگمتانه، موزه بوعلی سینا، موزه برق همدان، موزه باباطاهر، موزه تاريخ طبيعي همدان


۱ دست به گریبان مانده اید.
۲ مطیع و رامَش کنید.
۳ مردد و پا در هوا در میانه ی کار مانده اید.
۴ بی پدر عین سیریش است.
۵ همانند دیزیِ یک چارکی است که زود جوش می آید. (در مورد افراد عصبانی که زود جوش می آورند به کار می رود.)
۶ لپ هاتون مثل بادکنک بود (تپل و سرِحال بودید)، الان شده اید مثل نخ و سوزن!
۷ با یکدیگر همدست هستند (معادلِ «دستشان در یک کاسه است» ).
۸ خدا را خوش نمی آید.
۹ نفوس بد نزنین، پیش بینی منفی نکنین.
۱۰ دیگر اندازه دستتان آمده است.


لطفا نظرات خود را برای ما ارسال نمایید:

نام و نام خانوادگی:     ایمیل:

C

ثبت نام اگر قبلا عضو فار شده‌اید از اینجا وارد شوید.
C

ورود اگر قبلا عضو فار نشده‌اید از اینجا عضو شوید
اگر کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید اینجا را
کلیک کنید.
C

ارسال اگر قبلا عضو فار نشده‌اید از اینجا عضو شوید

در حال ارسال اطلاعات
تایید