ایمان سلیمان‌زاده
مؤلف كتاب‌هاي فيزيك
۶ خرداد ۱۳۹۱
دنیای پیچیده امروز «عشق هيچ‌گاه مطالبه نمي‌كند، همواره نثار مي‌كند...» دیروز، امروز، فردا تغيير روش تربيت! فانوس دريايی در محضر استاد فانفار زبون داااااااااااااغ !!!!!!!!!!! اندر حكايت به دنيا آمدن شيمي۳ كي خوش‌بخت‌تره؟ بچه‌ها متشكريم تسلیت آقا رحیم کاپشن با مهر پا به مهر بگذاريم امید ... به بهانه‌ی نمایشگاه کِرم فرهنگی مرام و معرفت عملی آيين يلدا را دوست دارم؛ چون دهن‌كجي به سياهي شبه. غزال سیاه دایره‌ای به مساحت زندگی بزرگداشت حافظ نگاهی دیگر اول مهر به نام آنکه، خنده می‌آورد به چشم‌ها، گاهی... سلام زلزله دروغ بزرگ کنکورتون به سر رسید، جشنِش به آخر نرسید!!! سلام بر استان زنجان سلام بر استان سمنان سلام بر استان سیستان و بلوچستان سلام بر استان فارس سلام بر استان قزوین سلام بر استان قم سلام بر استان کردستان سلام بر استان کرمان سلام بر استان کرمانشاه سلام بر استان کهگیلویه و بویراحمد سلام بر استان گلستان سلام بر استان گیلان سلام بر استان لرستان سلام بر استان مازندران سلام بر استان مرکزی سلام بر استان هرمزگان سلام بر استان همدان سلام بر استان یزد دقیقه ۹۰ شتر حیوان صبوری است! به‌نام آرامش‌دهنده‌ي دل‌هاي لرزان این همه هیاهو! یک مقایسه توهم چشم! یک تاریخچه‌ی مختصر قهوه تلخ یک روز بارانی دمتون گرم آدم‌ها حرکت دوچرخه شاخ کرگدن یک ارتباط دوطرفه در فانوس دریایی «عشق هيچ‌گاه مطالبه نمي‌كند، همواره نثار مي‌كند...»

دقیقه ۹۰

من عاشق فوتبال‌ام به خصوص اون دقیقه ۹۰اش! شما را نمی‌دونم، ولی هر چی هست، می‌دونم که خیلی شبیه زندگیمونه؛ اتفاقا شبیه کنکور خودمون هم هست و شاید یکی از قشنگی‌های کنکور هم همین باشه(بالاخره یه بار هم که شده از چیزهای خوب کنکور باید گفت!).شاید می‌پرسید کجاش شبیه آخه؟الان خدمتتون عرض می‌کنم:

کنکور مثل فوتباله، چون باید از اول تا آخر بازی رو جدی بگیری، انرژیتو تقسیم کنی،‌ بدن‌سازیت درست باشه که بازی‌کنات مصدوم نشن، از نظر روانی قوی باشی، مهم‌تر از همه اینه که تو یه فصل منظم جلو بری و کم نیاری؛ البته فاکتورهای دیگه هم هست که مسلما خودتون بهتر می‌دونید.

برای این که نتیجه بگیری، باید توپات گل بشن و اگه ۱۰۰۰ بار هم حمله کنی، ولی گل نزنی، هیچ فرقی با حمله نکردنش نداره. احتمالا تجربه کردین که یه وقتایی با این‌ که درس هم خوندین، ولی بازم موقع رقابت و آزمون اون چیزی که می‌خواین نمی‌شه؟ این قضیه همون گل نزدنه!(پس این دوران، رو گل زدن خیلی کار کنید.)

بعضی موقع‌ها هم هست که می‌خواهید یه نتیجه معمولی بگیرید، برای همین مطلبو کم و سطحی می‌خونید و زدن تست همانا و درصد منفی همان! (یه ضرب المثل کنکوری میگه اگه هیچی نخونی، صفر میزنی. ولی اگه کم بخونی، منفی میزنی!) پس با برنامه صحیح و دقیق حمله کنید تا رو ضد حمله گل نخورید! اگه هم حال برنامه‌ریزی ندارید، اصلا حمله نکنید، چون احتمال گل خوردنتون خیلی میره بالا!

حالا اگه گل خوردین و بازی رو تا این‌جاش باختین، هیچ عیبی نداره و اصلا ناراحت نباشید! با تمام توانتون حمله کنید، تا پایان بازی به نتیجه فکر نکنید، منطقی بازی کنید و احساسات رو هم کنار بذارید. خدا رو چه ديدي، شاید تونستید بازی رو برگردونيد.(مثل همین منچسترسیتی که در دقیقه‌هاي پاياني باخت رو با برد عوض کرد و قهرمان شد. نمونه‌های دیگه هم که خیلی زیاده!) ضمنا شک نداریم که ۹۰ دقیقه بازی مهمه، نه دقیقه ۹۰، ولی خب! دقیقه ۹۰ یه کم باید بیش‌تر تلاش کرد، چون‌ که سرانجام کار این جا مشخص میشه، برای همین هم میگن دقیقه ۹۰ سرنوشت ساز(در واقع دقیقه ۹۰+زمان‌های تلف شده)!

در مسابقات لیگ یک كشور بعضی‌ها برای قهرمانی تلاش می‌کنند و بعضی‌های دیگه برای بقا، ویژگی مشترک این دو دسته داشتن امید و انگیزه‌ست و چه بسا که انگیزه دسته دوم بیش‌تر از دسته اول باشه! پس اگه شما هم تو این دسته‌ها هستید، به هیچ وجه انگیزه‌تون رو از دست ندید و تا آخرین لحظه امید داشته باشید.

از این تشابهات بین فوتبال و کنکور زیاد گیر میاد، ولی اجازه بدید که بنده دیگه چیزی نگم و ادامه‌ي بحث رو به شما هم واگذار كنم، پس حتما کامنت بذارید و این دل‌نوشتو کاملش کنید! راستی اینم تا یادم نرفته بگم که اصلا به فکر تبانی و کالچوپولی نباشید، چون وقت تلف کردنه و به نتیجه‌ای نمی‌رسید!(بیش‌تر منظورم همین روش‌های تست‌زنی معکوس و ایناست!)

به هر حال بیش‌تر از یه قرنه که از عمر فوتبال به شکل امروزی داره می‌گذره. همون ورزش مسخره‌ای که ۲۲ نفر سر گرفتن یه توپ می‌جنگند، مربی و کادر فنی به خاطرش کلی حرص می‌خورند و جالب‌تر اینکه میلیون‌ها نفر هم پای دیدنش وقت صرف می‌کنند، فراتر از یه ورزشه و تو دیگر حوزه‌ها هم به وضوح داریم تأثیرشو می‌بینیم! پس حتما فراتر از جنگیدن سر یه توپه و بی‌خودی نیست که این همه طرف‌دار داره، پس اگه فوتبالی هم نیستید، درس‌هاشو جدي بگيريد!

فوتبال خیلی چیزها به من یاد داد و تو خیلی جاهای زندگی به من کمک کرد.


لطفا نظرات خود را برای ما ارسال نمایید:

نام و نام خانوادگی:     ایمیل:

C

ثبت نام اگر قبلا عضو فار شده‌اید از اینجا وارد شوید.
C

ورود اگر قبلا عضو فار نشده‌اید از اینجا عضو شوید
اگر کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید اینجا را
کلیک کنید.
C

ارسال اگر قبلا عضو فار نشده‌اید از اینجا عضو شوید

در حال ارسال اطلاعات
تایید