علی امین صادقیه
مدیر مسئول
۲۷ فروردین ۱۳۹۱
دنیای پیچیده امروز «عشق هيچ‌گاه مطالبه نمي‌كند، همواره نثار مي‌كند...» دیروز، امروز، فردا تغيير روش تربيت! فانوس دريايی در محضر استاد فانفار زبون داااااااااااااغ !!!!!!!!!!! اندر حكايت به دنيا آمدن شيمي۳ كي خوش‌بخت‌تره؟ بچه‌ها متشكريم تسلیت آقا رحیم کاپشن با مهر پا به مهر بگذاريم امید ... به بهانه‌ی نمایشگاه کِرم فرهنگی مرام و معرفت عملی آيين يلدا را دوست دارم؛ چون دهن‌كجي به سياهي شبه. غزال سیاه دایره‌ای به مساحت زندگی بزرگداشت حافظ نگاهی دیگر اول مهر به نام آنکه، خنده می‌آورد به چشم‌ها، گاهی... سلام زلزله دروغ بزرگ کنکورتون به سر رسید، جشنِش به آخر نرسید!!! سلام بر استان زنجان سلام بر استان سمنان سلام بر استان سیستان و بلوچستان سلام بر استان فارس سلام بر استان قزوین سلام بر استان قم سلام بر استان کردستان سلام بر استان کرمان سلام بر استان کرمانشاه سلام بر استان کهگیلویه و بویراحمد سلام بر استان گلستان سلام بر استان گیلان سلام بر استان لرستان سلام بر استان مازندران سلام بر استان مرکزی سلام بر استان هرمزگان سلام بر استان همدان سلام بر استان یزد دقیقه ۹۰ شتر حیوان صبوری است! به‌نام آرامش‌دهنده‌ي دل‌هاي لرزان این همه هیاهو! یک مقایسه توهم چشم! یک تاریخچه‌ی مختصر قهوه تلخ یک روز بارانی دمتون گرم آدم‌ها حرکت دوچرخه شاخ کرگدن یک ارتباط دوطرفه در فانوس دریایی «عشق هيچ‌گاه مطالبه نمي‌كند، همواره نثار مي‌كند...»

یک تاریخچه‌ی مختصر

پس از تراژدي تعطيل شدن انتشارات‌ خوش‌نامي كه در آن كار مي‌كرديم، ما، يعني دكتر حسين هاشمي، مهندس رضا سبزميداني و من، از راه‌اندازي انتشاراتي كه فقط بتوانيم كتاب‌هاي كمك‌آموزشي فيزيك و رياضي در آن تاليف و چاپ كنيم سخن مي‌گفتيم. كم‌كم اين تمايل، تبديل به يك برنامه‌ي جدي شد و حسين و رضا كه از تاثيرگذاران تاليف در آن انتشارات خوش‌نام در رياضي و فيزيك بودند، با جلسه‌هاي مستمر شروع به آماده كردن ساختاري متفاوت در تاليف كتاب‌هاي كنكور كردند. البته قبلا در مورد اين ساختار تبادل نظرهاي زيادي كرده بودند و فقط نياز به جمع‌بندي داشت. به هر صورت با قراري كه در يكي از رستوران‌هاي سنتي خيابان فاطمي گذاشتيم، بعد از تاييد ساختار، تصميم به انجام كار گرفتيم.

اوايل فكر مي‌كرديم در طي دو يا سه سال، همه‌ي كتاب‌هاي رياضيات و فيزيك را به چاپ خواهيم رساند، ولي زهي خيال باطل، چون فيزيك پيش ۱ آن هم فقط قسمت بردار، حركت‌شناسي، ديناميك و كار و انرژي، حدود ۲ سال طول كشيد تا تاليف شود. متوجه شديم كه با اين ساختار كه هم شيوه‌ي آموزشي آن پلكاني است و هم مثال‌ها و تست‌هاي آموزشي زيادي دارد ، با توجه وسواس مولفين، نمي‌توان در مدت كوتاه كتاب‌ها را آماده كرد. به همين دليل، حسين، رضا و همه‌ي كساني كه در تاليف هم‌كاري داشتند، لازم مي‌دانستند تا بسياري از كتاب‌هاي ايراني و خارجي را بررسي كنند تا چيزي از قلم نيفتد.

در اين وانفسا كه كار به كُندي پيش مي‌رفت، حسين تصميم به ادامه‌ي تحصيل گرفت. البته ايشان از قبل هم گوشه‌چشمي به فلسفه داشت، بنابراين انصراف خودش را از هيئت مديره‌ي سه‌نفره‌ي ما اعلام كرد و با جديت كم‌مثالي، مطالعه‌اش را براي كنكور كارشناسي ارشد، شروع كرد. او توانست با رتبه‌ي بسيار خوبي در دانشگاه شريف در رشته فلسفه‌ي علم قبول شود. با اين پيش‌آمد و با توجه به وابستگي‌هاي عاطفي كه بين سه نفرمان بود، شرايط ادامه‌ي كار براي‌مان خيلي سخت شد، ولي اين را مي‌دانستيم كه اجراي هر فكر بزرگي هزينه‌هاي زيادي خواهد داشت. به همين خاطر هر طوري شده با شرايط جديد، خودمان را هم‌آهنگ كرديم.

در همين اوضاع و احوال، مهندس بابك جوانمرد كه از دوستان قديمي من و رضا بود، با توجه به توانايي‌هايش، جاي‌گزين حسين شد. با آمدن بابك به جمع هيئت‌مديره، تصميم‌هاي جديدي گرفتيم؛ يعني قرار شد فقط محدود به تاليف كتاب‌هاي فيزيك و رياضي نشويم و در همه‌ي زمينه‌ها كتاب تاليف كنيم. با تصويب اين موضوع، كار ما شكل جديد و گسترده‌تري به خودش گرفت و جست‌وجوي مولف‌هاي توانمندي كه بتوانند ساختار فار را پياده كنند، بسيار كار سختي بود، ولي بالاخره به نتيجه رسيد و بعد از دو كتاب فيزيك، كتاب شيمي پيش‌دانشگاهي به چاپ رسيد. ادامه‌ي اين جست‌وجو (منظور پيدا كردن مولف است)، باعث تاليف و چاپ كتاب‌هاي زيادي در انتشارات فار شد؛ مانند كتاب‌هاي زبان، گسسته، تحليلي، زيست‌شناسي، هندسه‌ي پايه و ديفرانسيل و مولفين خوبي مثل عليرضا علمداري، عبدالحميد اميني، عطا صادقي، احسان موسوي، رامين منوري، حسين هاشمي‌طاهري، محسن محمدكريمي، وحيد عزيزي، احمد آل‌علي،نازيلا زرگران، سجاد ثمودي و دوستان خوب ديگري به ما ملحق شدند.

به هر صورت تا امروز كار پيش‌رفت زيادي كرده است و نتيجه‌اش اين‌كه با دوستان خوبي مثل شما ارتباط داريم. وقتي رضايت خاطرتان را با گذشتن يك كامنت و زدن يك پيامك درباره‌ي كتاب‌هاي فار مي‌بينيم و حتي از اين كه از دير آمدن كتاب‌ها گله مي‌كنيد، احساس مي‌كنيم تلاشمان بي‌نتيجه نبوده است. شايد سختي‌هاي طاقت‌فرسايي را تحمل كرده باشيم، ولي به هدفمان نزديك شده‌ايم. به نظر من هر كاري كه با هدف مهمي آغاز مي‌شود، نياز به هزينه‌هاي معنوي و مادي زيادي دارد و چنان‌چه پرداخت اين هزينه‌ها با صبر و تحمل هم‌راه شود، مي‌تواند زندگي به‌تري را براي هر يك از ما رقم بزند. در اين كره‌ي خاكي حتما ميليون‌ها فكر و كار وجود دارد، ولي همه‌ي آن‌ها به نتيجه نمي‌رسد، زيرا هزينه‌هاي لازم براي آن پرداخت نمي‌شود و اگر هم اين هزينه‌هاي معنوي و مادي پرداخت گردد، صبر و تحمل لازم وجود ندارد.

مي‌خواهم به تو دوست خوبم بگويم كه اگر دنبال نتيجه در كارت هستي، اولا ببين آيا به‌درستي هزينه كرده‌اي و اگر هم هزينه‌ها درست بوده، آيا به‌قدر كافي صبر و تحمل داشته‌اي؟
اميدوارم كه موفق باشي. برايت در پيشگاه خداوند مهربان دعا مي‌كنم.


لطفا نظرات خود را برای ما ارسال نمایید:

نام و نام خانوادگی:     ایمیل:

C

ثبت نام اگر قبلا عضو فار شده‌اید از اینجا وارد شوید.
C

ورود اگر قبلا عضو فار نشده‌اید از اینجا عضو شوید
اگر کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید اینجا را
کلیک کنید.
C

ارسال اگر قبلا عضو فار نشده‌اید از اینجا عضو شوید

در حال ارسال اطلاعات
تایید