انتشارات فار
۱۹ مرداد ۱۳۹۰
دنیای پیچیده امروز «عشق هيچ‌گاه مطالبه نمي‌كند، همواره نثار مي‌كند...» دیروز، امروز، فردا تغيير روش تربيت! فانوس دريايی در محضر استاد فانفار زبون داااااااااااااغ !!!!!!!!!!! اندر حكايت به دنيا آمدن شيمي۳ كي خوش‌بخت‌تره؟ بچه‌ها متشكريم تسلیت آقا رحیم کاپشن با مهر پا به مهر بگذاريم امید ... به بهانه‌ی نمایشگاه کِرم فرهنگی مرام و معرفت عملی آيين يلدا را دوست دارم؛ چون دهن‌كجي به سياهي شبه. غزال سیاه دایره‌ای به مساحت زندگی بزرگداشت حافظ نگاهی دیگر اول مهر به نام آنکه، خنده می‌آورد به چشم‌ها، گاهی... سلام زلزله دروغ بزرگ کنکورتون به سر رسید، جشنِش به آخر نرسید!!! سلام بر استان زنجان سلام بر استان سمنان سلام بر استان سیستان و بلوچستان سلام بر استان فارس سلام بر استان قزوین سلام بر استان قم سلام بر استان کردستان سلام بر استان کرمان سلام بر استان کرمانشاه سلام بر استان کهگیلویه و بویراحمد سلام بر استان گلستان سلام بر استان گیلان سلام بر استان لرستان سلام بر استان مازندران سلام بر استان مرکزی سلام بر استان هرمزگان سلام بر استان همدان سلام بر استان یزد دقیقه ۹۰ شتر حیوان صبوری است! به‌نام آرامش‌دهنده‌ي دل‌هاي لرزان این همه هیاهو! یک مقایسه توهم چشم! یک تاریخچه‌ی مختصر قهوه تلخ یک روز بارانی دمتون گرم آدم‌ها حرکت دوچرخه شاخ کرگدن یک ارتباط دوطرفه در فانوس دریایی «عشق هيچ‌گاه مطالبه نمي‌كند، همواره نثار مي‌كند...»

در فانوس دریایی

حدوداً صدمتر مربع؛ مساحت دفتر كارمان را می‌گویم. آشپزخانه‌ی كوچكی داریم كه روی اجاق گازش، یك معجونی دم می‌كنیم صبح به‌صبح. اسمش را خودمان هم نمی‌دانیم! محتویات‌اش چای سبز است و گل‌محمدی و هِل و دارچین. شما كه نمی‌دانید چه بویی پُر می‌شود در این «فانوس دریایی»، آدم كِیف می‌كند برای خودش.

یك اتاقی هم داریم در دفترمان كه توی آن اتاق، یك میز بزرگ داریم و روی آن میز بزرگ یك شیشه‌ی طبیعتاً بزرگ. این‌ها خیلی مهم نیست. مهم زیر آن شیشه است كه ما جلدهای كتاب‌های چاپ‌شده‌مان را گذاشته‌ایم. هروقت كه خسته می‌شویم، هر وقت كه فكر می‌كنیم «بابا دیگه بریدیم» می‌آییم دور آن میز می‌نشینیم و معجون مخصوصمان را می‌نوشیم و زیر شیشه را نگاه می‌كنیم.

این جلدها به ما انرژی می‌دهند. یاد چند سال پیش می‌افتیم كه تازه شروع كرده بودیم. فكرش را هم نمی‌كردیم كه این‌قدر كتاب‌های‌مان خوب از آب دربیایند! فكر می‌كردیم خوب بشوند‌ها، ولی نه این‌قدر! خُب ما هم آدمیم و دوست داریم از خودمان تعریف كنیم. جلدهای‌مان را دیده‌اید؟ خوشگل‌اند! ولی نكته‌ی مهم این‌جاست كه برعكس آن ضرب‌المثل غربی كه می‌گویند: «don’t judge a book by its cover»، شما می‌توانید در مورد كتاب‌های فار از روی جلدشان قضاوت كنید. چون هرچه كه این جلدها خوب هستند، نوشته‌های توی كتاب به‌ترند. جانِ كلام این‌كه ما به این مسیر چند ساله كه نگاه می‌كنیم، كلی تلاش می‌بینیم، كلی امید، كلی جلد!

حالا این انتشارات «فار»، این «فانوس دریایی» از نوزادی درآمده. آدم حس می‌كند كه یك نوری، چیزی از خودش پخش می‌كند. ماهایی كه در این فانوس كار می‌كنیم، یك مشخصه‌ی خیلی مشترك داریم: «آدمیم». نه این‌كه بخواهیم بگوییم پر از فضیلت و كمالات هستیم، نه! آدمیم و خسته می‌شویم بعضی‌ وقت‌ها، آدمیم و بدقولی می‌كنیم گاهی، آدمیم و دوست داریم برایمان نامه بنویسید و از كتاب‌هایمان بگویید، آدمیم و به فكر سود و زیانیم. آدمیم و هزار تا چیز دیگر.

ما كتابِ خوب چاپ می‌كنیم چون صرفاً به فكر ارتقای فرهنگ و علم و دانش هستیم آیا؟ طبیعتاً نه. هر كسی هم كه بگوید تنها هدفش این است، یا توهم زده یا دروغ‌گو است. ما و شما داریم یك بازی بُرد‌ ـ بُرد می‌كنیم. ما كتاب خوب منتشر می‌كنیم، با هزار بدبختی، از بدقولی‌ها بگیر تا سختی‌های چاپ‌خانه و صحافی و این‌ها، شما هم كتاب خوب می‌خرید. شما كه قرار است هزینه كنید، چرا هوشمندانه هزینه نكنید؟

آخرش هم از این حرف‌های كلیشه‌ای می‌خواهیم بگوییم كه «كنكور مهم است، ولی همه‌ی زندگی نیست». آن‌قدر این حرف را توی گوش‌تان خوانده‌اند كه بی‌مزه شده و كارایی‌اش را از دست داده. اما هستند جمله‌هایی كلیشه‌ای، كه درست‌اند و منطقی! این جمله از آن‌هاست. ساده‌تر بگوییم: «كنكور مهم است، همه‌ی زندگی نیست، حتی درصد كوچكی از زندگی هم نیست، اما مهم است». اعتراض نكنید! شاید الآن درستی این جمله برای‌تان شك برانگیز باشد. دوازده سال صبر كنید، وقتی كه سی‌سال‌تان شد، با هم یك جایی می‌نشینیم، معجون مخصوصمان را می‌نوشیم و درباره‌ی درستی این جمله بحث می‌كنیم. وانگهی، آن موقع شما هم به درستی این جمله ایمان آورده‌اید. چه‌به‌تر، می‌نشینیم و درباره‌ی زندگی حرف می‌زنیم، درباره‌ی آدم‌ها، درباره‌ی چیزهای مهم‌تر.

تا سی‌سالگی‌تان...


لطفا نظرات خود را برای ما ارسال نمایید:

نام و نام خانوادگی:     ایمیل:

C

ثبت نام اگر قبلا عضو فار شده‌اید از اینجا وارد شوید.
C

ورود اگر قبلا عضو فار نشده‌اید از اینجا عضو شوید
اگر کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید اینجا را
کلیک کنید.
C

ارسال اگر قبلا عضو فار نشده‌اید از اینجا عضو شوید

در حال ارسال اطلاعات
تایید