هرروز با شما تا خود کنکور>>

علی امین صادقیه
سر مشاور فار

گپ ۲۱

از اين شاخه به آن شاخه نپر
مراقب باشيد تا نظم و برنامه‌اي كه به آن عادت داريد، در آزمون تغيير نكند؛ با ترتيبي كه از قبل مشخص كرده‌ايد به سؤالات درس‌ها پاسخ دهيد. فرض كنيد كه به سالن پذيرايي، به صرف شام دعوت شده‌ايد، روي ميز شام چند نوع پيش‌غذا، غذا و دسر چيده‌اند «سالاد فصل، ترشي، سبزي، الويه، سوپ، فسنجان، كباب بلغاري، برنج سفيد، باقالي‌پلو با گوشت، شنيتسل مرغ، كرم كارامل، ژله، بستني» (ببخشيد كه معده‌تان را اسيدي كرديم) اگر شما ترتيب درست خوردن را رعايت نكنيد چه خواهد شد، به عنوان مثال در ابتدا بستني با نوشابه بخوريد بعد كمي باقالي‌پلو با گوشت كه روي آن ژله ريخته‌ايد ميل كنيد. در ادامه سوپ به همراه كرم كارامل را در معده مستقر فرماييد و در آخر با الويه و ترشي كار را به پايان برسانيد. فكر مي‌كنيد در چنين عملياتي چه عاقبتي جز به هم ريختن گوارش در انتظارتان خواهد بود. همين موضوع شبيه به ترتيب پاسخ‌گويي در آزمون است؛ يعني اگر ترتيب مشخصي براي درس به درس جواب دادن آزمون نداشته باشيد، نظم ذهني‌تان را از دست خواهيد داد. مثلاً داوطلبي وقتي دفترچه‌ي اختصاصي را مي‌گيرد با ديدن چند سؤال اول رياضي، حس مي‌كند نمي‌تواند به آن‌ها پاسخ دهد، بنابراين رياضي را رها كرده، به سراغ فيزيك مي‌رود، باز همين وضعيت را در مورد فيزيك احساس مي‌كند، مجدداً درس را عوض مي‌كند و شيمي را شروع مي‌كند. او با اين به هم‌ريختگي، انسجام ذهني‌اش را مختل مي‌كند. براي اين‌كه اين‌گونه بي‌نظمي‌ها را در جلسه‌ي آزمون تجربه نكنيد، به موارد زير توجه داشته باشيد:
الف مي‌توانيد با تصميم قبلي، از درسي كه به آن مسلط‌تر هستيد، شروع كنيد به عنوان مثال؛ در گروه تجربي اول زيست دوم شيمي سوم رياضي و چهارم فيزيك؛ البته اين ترتيب پاسخ‌گويي را بايد در آزمون‌هاي آزمايشي، چند بار تجربه كرده باشيد و مطمئن باشيد كه به‌ترين ترتيبي است كه شما با آن نتيجه مي‌گيريد. ولي براي كساني‌كه در همه‌ي درس‌ها، به‌طور يكسان تسلط دارند، به‌تر است با ترتيب دفترچه‌ي آزمون پاسخ‌دهند.
ب ممكن است كه در آزمون امسال همان درسي كه در آن مسلط‌تر هستيد، سوال‌هاي سخت بيش‌تري داشته باشد. اگر چنين شد، برنامه‌تان را تغيير ندهيد و آن درس را رها نكنيد. چون در اين حالت رشته‌ي كار از دستتان خارج خواهد شد. بنابراين با همان روال از پيش تعيين شده عمل كنيد. فقط تست‌هاي آسان آن درس را پاسخ دهيد و بعد به سراغ درس بعدي برويد. يعني از پراكنده كاري به طور جدي خودداري كنيد.
باور داشته باشيد كه از مهم‌ترين عوامل جلوگيري از فراموشي در جلسه‌ي آزمون رعايت نظم و ترتيب است و حتماً اين موضوع در كم شدن بي‌دقتي‌هايتان و بالارفتن تمركزتان تأثير به‌سزايي خواهد داشت. .


لطفا نظرات خود را برای ما ارسال نمایید:

نام و نام خانوادگی:     ایمیل:

C

ثبت نام اگر قبلا عضو فار شده‌اید از اینجا وارد شوید.
C

ورود اگر قبلا عضو فار نشده‌اید از اینجا عضو شوید
اگر کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید اینجا را
کلیک کنید.
C

ارسال اگر قبلا عضو فار نشده‌اید از اینجا عضو شوید

در حال ارسال اطلاعات
تایید