هرروز با شما تا خود کنکور>>

علی امین صادقیه
سر مشاور فار

گپ ۲۰

دقت و تمركز خود را بالا ببر و اشتباه‌هاي غيرعلمي خود را به حداقل برسان.
آيا شما هم جزو آن دسته از دانش‌آموزاني هستيد كه قبراق و سرحال از جلسه‌ي آزمون خارج مي‌شويد؛ اما پس از چك كردن كليد آزمون، افسرده يا عصباني به زمين و زمان ناسزا مي‌گوييد. احتمالاً متوجه شده‌ايد كه بيش‌ترين بي‌دقتي‌ها مربوط به بد خواندن صورت سوال و بي‌توجهي در تطبيق دادن درست شماره‌ي سوال با شماره‌ي پاسخ‌برگ بوده است. حالا مي‌خواهيم به شما كمك كنيم تا با اجراي چند راه‌حل ساده چنين خطاهايي را كه به آن اشتباهات غيرعملي مي‌گويند به حداقل برسانيد. در اين‌جا تعدادي از اشتباه‌هاي غيرعلمي را به شما معرفي مي‌كنيم و بعد از آن كمي در مورد آن‌ها توضيح مي‌دهيم.
الف بي‌دقتي در تطبيق شماره‌ي تست و شماره‌ي كليد در پاسخ‌برگ: فرضاً پاسخ تست ۲۷ را اشتباهاً در شماره‌ي تست ۲۸ وارد نماييد. (اشتباه در شماره‌ي پاسخ)
ب انتخاب گزينه‌ي هم‌رقم با عددي كه به عنوان پاسخ سوال به‌دست آورده‌ايد: مثلاً پاسخ سوال ۵۲ را كه عدد ۳ به‌دست آمده و در گزينه‌ي ۲ درج شده است، اشتباهاً در گزينه‌ي ۳ وارد كنيد. (اشتباه در شماره‌ي گزينه)
پ عجله كردن در خواندن صورت تست: به عنوان مثال افعالي مانند «نيست را است و يا نمي‌شود را مي‌شود» بخوانيد كه باعث مي‌شود گزينه‌ي نادرست را انتخاب كنيد. تعجيل در خواندن سوال عواقبي چون نفهميدن هدف سوال را هم به هم‌راه دارد، به فرض مجبور مي‌شويد چند بار آن را بخوانيد. پس مراقب باشيد تا «از هول حليم توي ديگ نيفتيد».
ت بي‌دقتي در محاسبات: به فرض جواب ضرب را ۵ بنويسيد يا منفي را در محاسبات حذف كنيد كه بسيار شايع است.
به هر صورت اين اشتباهات غيرعلمي، رتبه‌ي بسياري از تلاش‌گران كنكور را به بازي مي‌گيرد و بايد از همين حالا براي آن‌ها فكري كرد، البته ما در اين‌جا چند پيش‌نهاد كاربردي را با شما مطرح مي‌كنيم و اميدواريم تا با به‌كارگيري اين پيش‌نهاد‌ها از بروز دوباره و چندباره آن‌ها جلوگيري كنيد.
۱ ـ در هنگام خواندن صورت سوال، زير نكته‌هاي مهم مثل فرمول‌ها، كلمات كليدي از قبيل نيست، است و .... خط بكشيد.
۲ ـ عادت كنيد كه بعد از خواندن هر ۱۰ سوال، شماره‌ي سوال را با شماره‌ي پاسخ برگ تطبيق دهيد.
۳ ـ صورت سؤال را با تمركز و طمأنينه بخوانيد. يادتان باشد اگر مفهوم سوال را متوجه نشويد، مجبور به دوباره‌خواني آن هستيد و اگر اشتباه متوجه شويد، جواب را غلط خواهيد زد. پس در خواندن صورت سؤال عجله نفرماييد.
۴ ـ ممكن است جواب تست، مقادير ۱، ۲، ۳ يا ۴ باشد. در چنين مواقعي آژير خطرتان را به صدا درآوريد و دقت كنيد كه به جاي شماره‌ي گزينه، عدد به دست‌آمده وارد نشود. مي‌توانيد براي اطمينان بيشتر ابتدا دور شماره‌ي گزينه‌ي درست را خط بكشيد و سپس آن‌را وارد پاسخ‌نامه كنيد.


لطفا نظرات خود را برای ما ارسال نمایید:

نام و نام خانوادگی:     ایمیل:

C

ثبت نام اگر قبلا عضو فار شده‌اید از اینجا وارد شوید.
C

ورود اگر قبلا عضو فار نشده‌اید از اینجا عضو شوید
اگر کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید اینجا را
کلیک کنید.
C

ارسال اگر قبلا عضو فار نشده‌اید از اینجا عضو شوید

در حال ارسال اطلاعات
تایید